15 روش فوق العاده اعتمادبنفس

0 70

به خودتان اهمیت بدهید

همانطور که از باقی لیست متوجه خواهید شد، اعتماد به نفس ناشی از درون فرد است. اگر برای کسب اعتماد به نفس به دنبال منابع خارجی باشید، به طرز ناراحت‌کننده‌ای شکست خواهید خورد. پس، باید روی آن سخت کار کنید و به خودتان اهمیت بدهید.

من نمی‌گویم شما باید بدن فوق‌العاده‌ای داشته باشید، امّا باید نسبت به خودتان اهمیت بدهید. روزانه 30 دقیقه ورزش کنید و وعده‌های غذایی سالم بخورید. همه چیز در نهایت به انتخاب‌های هوشمندانه‌ای که در زندگی انجام می‌دهیم بر می‌گردد. به شما پیشنهاد می‌کنم یک قدم شمار برای خودتان تهیه کنید و میزان مصافت طی شده به صورت پیاده که هر روز انجام می‌دهید را اندازه بگیرید. مقدار ایده‌ال 10 هزار قدم است. ماشین‌تان را چند خیابان جلوتر پارک کنید و باقی مسیر را پیاده تا محل کار طی کنید. به طور مرتب از صندلی‌تان بلند شده و یک پیاده‌روی 3 دقیقه‌ای انجام دهید. به جای استفاده از آسانسور از پله‌ها استفاده کنید.

این موارد ساده به شما کمک می‌کند تا گام‌های بیشتری برداشته و فعال‌تر باشید. وقتی نوبت به غذا خوردن می‌رسد، باید کمی جدی‌تر باشید. خوردن غذاهای طبیعی‌تر را شروع کنید و از میزان غذاهای آماده و فست‌فود کم کنید. این کار شاید اوایل که انگیزه بیشتری دارید کار راحتی باشد، امّا به مرور با از دست دادن انگیزه کار برای شما سخت خواهد شد. بدن شما فقط می‌خواهد جا بزند. اگر بتوانید خودتان را میان حرص و ولع خوردن عبور دهید، در نهایت قوی‌تر خواهید شد.

صاف بایستید

شیوه‌ی راه رفتن‌تان را بررسی کنید. اگر موقع راه‌ رفتن وضعیت سختی دارید، از دوستی بخواهید تا شیوه‌ی راه رفتن شما را ضبط کند. شاید تعجب کنید. آیا شانه‌هایتان افتاده است؟ آیا سرتان پایین است؟ این نحوه راه رفتن کسانی است که اعتماد به نفس ندارند. وقتی راه می‌روید، صاف و کشیده با سری بالا باشید.

لبخند بزنید

لبخند زدن را یاد بگیرید. این دیوانگی است که من می‌گویم لبخند زدن را یاد بگیرید، امّا بسیاری از ما خیلی لبخند نمی‌زنیم. وقتی کسی را می‌بینید، لبخنده زده و احوالپرسی کنید. بهتر از این، وقتی دوروبر قدم می‌زنید، لبخند را روی صورت‌تان نگه دارید. این کار باعث می‌شود فوراً از درون احساس شادی کنید و از اعتماد به نفسی که کسب می‌کنید تعجب خواهید کرد.

با مردم ارتباط چشمی برقرار کنید

هیچ چیزی مثل نگاه کردن به چشمان افراد در هنگام صحبت کردن با آنها به دیگران اعتماد به نفس شما را نشان نمی‌دهد. علاوه بر این، وقتی این کار را در حالی که آنها با شما صحبت می‌کنند انجام بدهید، نشان می‌دهد که شما واقعاً به آنها و آنچه می‌گویند توجه می‌کنید. البته، مطمئن شوید که پلک می‌زنید و وقتی به چشمان کسی نگاه می‌کنید خیره نشده باشید.

عادات‌تان را تغییر بدهید

چه کاری انجام می‌دهید که باعث می‌شود کمبود اعتماد به نفس داشته باشید؟ آیا از صحبت کردن در مقابل جمع می‌ترسید؟ وقتی شما را در محل کار یا کلاس صدا می‌کنند، به جای اینکه خودتان را پنهان کنید، غلبه بر ترس‌ و صحبت کردن را به یک عادت تبدیل کنید.

شاید فقدان اعتماد به نفس شما ناشی از اضافه وزن شما باشد. به جای اینکه برای خوردن پیتزا حرص و ولع داشته باشید، به پیاده‌روی رفته یا یک لیوان پر آب بنوشید. هر دوی اینها به شما کمک خواهد کرد تا از این اتفاق عبور کرده و اعتماد به نفس‌تان را دوباره باز یابید، چون دیگر تسلیم حرص و ولع‌تان نشده‌اید.

مثبت باشید

بارها شده به خاطر نتایج یک اتفاق ترس و تردید پیدا کردیم و در نتیجه اعتماد به نفس‌مان کاهش یافته است. به جای اینکه در مورد نتایج فکر منفی کنید، مثبت فکر کنید. به چیزهای بهتری که در پی خواهد آمد فکر کنید. به خاطر عدم کسب نتایج دلخواه‌تان ناامید نشوید.

شاید شغل جدید را بدست نیاورده باشید، امّا جایی همین دوروبر شغل مناسب منتظر شماست. هرگز متوجه نخواهید شد، پس به این راحتی ناامید نشوید.

وقتی بتوانید در هر شرایطی جنبه‌های مثبت را ببینید، ترس‌تان را از دست داده و این گام بزرگی در کسب اعتماد به نفس است.

داوطلب شوید

کمک به افرادی که نیازمند هستند، روش خوب دیگری است که به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری کسب کنید. وقتی به دیگران کمک می‌کنید، احساس فوق‌العاده‌ای کسب می‌کنید.

یاد بگیرید

همیشه نسبت به یادگیری مشتاق باشید. اگر چیزی هست که به آن علاقه‌مند هستید، در موردش بیشتر یاد بگیرید. شما می‌توانید از طریق کتاب، اینترنت و دوره‌های آموزش حضوری در مورد موضوع مورد نظرتان یاد بگیرید. سایت‌های زیادی در بستر وب وجود دارند که دوره‌های آموزشی آنلاین زیادی را به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند. هر چه بیشتر یاد بگیرید، اعتماد به نفس شما درباره موضوع مورد نظر هم بیشتر شده و به طور کلی اعتماد به نفس‌تان هم بیشتر خواهد شد. برای پیدا کردن بهترین منابع برای یادگیری، چه کتاب، دوره‌ی حضوری و آنلاین می‌توانید در اینترنت در این مورد جستجو کنید. مطمئناً می‌توانید کسانی را پیدا کنید که در این زمینه تجربه داشته و با کمال میل آنها را با شما به اشتراک می‌گذارند.

کارهایی که به تعویق می‌اندازید را انجام دهید

یکی از روش‌های ساده برای ایجاد اعتماد به نفس، انجام کارهایی است که به تعویق می‌اندازید. صرفنظر از نوع کار، ما این کارها را به یک سری دلایل انجام نمی‌دهیم. انجام آنها و حذف کردن از لیست‌تان یک عامل انگیزه‌دهنده قوی است.

همه ما می‌دانیم کارهای زیادی دوروبرمان داریم که باید انجام دهیم. ما همیشه آنها را به تعویق می‌اندازیم، حتی با وجود اینکه می‌دانیم راحت هستند و به زمان کمی نیاز دارند. وقتی در نهایت یک یا دو مورد این نوع کارها را انجام می‌دهیم، موتورمان تازه راه می‌افتد و به سراغ باقی کارها می‌رویم. حتی با وجود اینکه کارهای بزرگی نیستند، امّا فشار زیادی روی ما اعمال می‌کنند. ذهن‌مان مدام درگیر این کارهاست و با انجام آنها آرامش ذهنی را برای خودمان به ارمغان می‌آوریم.

 کاری که از آن می‌ترسید را انجام دهید

لیستی از کارهایی که از انجام آنها می‌ترسید را نوشته و شروع به انجام و خارج کردن از لیست‌تان کنید. شاید از ارتفاع می‌ترسید یا سفر هوایی. هر چه هست آنها را یادداشت کرده و برای انجام آنها پیشقدم شوید.

گفتگوی منفی با خودتان را متوقف کنید

بارها شده با گفتگوی منفی خودمان را مغلوب کرده‌ایم. ما به خودمان می‌گوییم:«ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم» یا «قادر به انجام فلان کار نیستیم». گفتگوی منفی با خودتان را متوقف کنید و با گفتن کلمات دلگرم‌کننده مثبت خودتان را بالا بکشید. وقتی تلاش کردید و شکست خوردید، به جای گفتن «من نمی‌توانم این کار را انجام دهم» بگویید «این بار قادر خواهم بود این کار را انجام دهم، فقط به تمرین بیشتری نیاز دارم.»

به صحبت‌های دیگران اهمیت ندهید

بازهم مرتبط با نکته قبلی، اهمیت دادن به صحبت‌های دیگران را متوقف کنید. شما موظف به خوشنود کردن دیگران نیستید، هدف شما این است که خودتان را خشنود و شاد کنید. در اغلب موارد کاری که شما را خوشحال می‌کند، دیگران را خوشحال نمی‌کند. پس شما می توانید بدبخت باشید و دیگران را شاد کنید یا اینکه فقط روی شادی خودتان تمرکز کنید.

تردیدهایتان را عاقلانه توجیه کنید

بارها شده که ترسیده و نگران شده‌ایم و اجازه دادیم که تردیدها کنترل ما را به دست بگیرند. به ذهن‌مان اجازه دادیم بدترین سناریوی ممکن را تجسم کند و اجازه دادیم که انجام دادن یا ندادن یک کار را برای ما تعیین کند. اگر همیشه اجازه می‌دهید ترس شما را کنترل کند، هرگز با اعتماد به نفس نخواهید بود. یاد بگیرید که تردیدهایتان را عاقلانه توجیه کنید.

دفعه بعد که تردید داشتید، دست به کار شده و به بدترین سناریوی ممکن فکر کنید. بعد این کار را متوقف کرده و درباره اینکه چقدر احتمال رخ دادن چنین اتفاقی وجود دارد فکر کنید. احتمال وقوع چنین اتفاقی بسیار کم خواهد بود. وقتی متوجه این موضوع شدید، می‌توانید در مورد پیامدهای احتمالی مثبت‌تر فکر کنید.

در 90 درصد مواقع اتفاقات بدی که به آنها فکر می‌کنیم اتفاق نمی‌افتند. با دانستن این واقعیت اعتماد به نفس کسب کرده و چیزهای جدید را امتحان کنید، چون می‌دانید که احتمال وقوع چنین اتفاقاتی بسیار نادر است.

از شکست‌ها یاد بگیرید

اگر به خاطر ترس از شکست خودتان را عقب نگه‌ داشته‌اید، ما اینجا هستیم که به شما بگوییم که شکست بخورید. با افتخار شکست بخورید. شکست خوردن قطعاً بهترین چیزی است که می‌تواند برای شما اتفاق بیافتد. این اتفاق به شما کمک می‌کند تا شخصیت‌تان را بسازید و نه تنها به عنوان یک شخص رشد کنید بلکه در کسب اعتماد به نفس هم به شما کمک می‌کند.

تا زمانی که به شکست‌هایتان به عنوان کاری که اشتباه انجام دادید نگاه کنید و برای بهتر شدن تغییر ایجاد کنید، شکست یک گزینه خوب خواهد بود. بارها در زندگی شکست خورده‌اید و در آینده هم بارها شکست خواهید خورد. اجازه ندهید شکست کنترل شما را به دست گرفته و  کاری که باید انجام دهید را به شما دیکته کند.

افراد و گروه‌هایی که با آنها تعامل دارید را تغییر دهید

این سخت‌ترین گزینه برای کسب اعتماد به نفس است و به همین خاطر در انتهای این لیست آوردیم. اگر با افراد منفی که فاقد اعتماد به نفس هستند معاشرت می‌کنید، از آنها تقلید کرده و مثل آنها می‌شوید. به خاطر همین شما باید نسبت به انتخاب کسانی که وقت‌تان را با آنها سپری می‌کنید هوشمند باشید.

با افرادی که شما را تشویق می‌کنند و به شما برای بهتر شدن فشار می‌آورند دوست بوده و معاشرت کنید. معاشرفت با آدم‌هایی که شما را عقب نگه می‌دارند را متوقف کنید. این کار شاید در ابتدا کار سختی به نظر برسد، مخصوصاً اگر برای مدت طولانی دوست بوده باشید، امّا این بهترین توصیه برای شماست.

به خاطر داشته باشید، شما تنها یک بار زندگی می‌کنید. می‌توانید به معاشرت با این افراد ادامه داده و بدبخت باشید یا می‌توانید بهترین باشید و با رضایت و شادی زندگی کنید. این انتخاب شماست، پس اگر زندگی که می‌خواستید را بدست نیاوردید نباید خیلی ناراحت باشید. به مرور زمان کنار گذاشتن افراد سمی از زندگی‌تان بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

حرف پایانی

اینجا 15 توصیه برای کسب اعتماد به نفس به شما ارائه شد. برخی از آنها راحت‌تر هستند. نکته اینجاست که شروع به برداشتن قدم‌ها برای رشد اعتماد به نفس‌تان کنید. اگر این کار را بکنید متوجه تغییرات در زندگی‌تان خواهید شد. همین که اعتماد به نفس‌تان بیشتر شود، شانس بیشتری بدست می‌آورید که می‌تواند منجر به فرصت‌های بیشتر و موفقیت‌های بیشتر شود که مثل گلوله برفی که از بالای کوه به پایین می‌غلتد و رفته رفته بزرگتر می‌شود، اعتماد به نفس‌ شما هم بیشتر می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.