۷ روش ساده جهت بهبود سخنرانی در جمع

موفقیت را مجسم كنید
0 96

آرام و ریلكس باشید

برخی از افراد همین كه به صحبت كردن در جمع فكر می كنند، دچار اضطراب و نا آرامی شده و هنگامی كه در مقام عمل شروع به سخنرانی می كنند، خشكشان می زند، تپش قلبشان شدیدتر می شود، دستانشان شروع به لرزش می كند و بصورتی گسسته و لكنت وار شروع به صحبت می نمایند.
موضوع مهمی كه باید بخاطر داشت باشید این است كه در شرایط مرگ و زندگی قرار نداشته و صرفا در حال گفتن چند كلمه حرف حساب (و یا هر چیزی دیگری كه دوست دارید اسمش را بگذارید) به دیگران هستید. چه دو نفر باشند چه ۲۰۰ نفر، باید به یك طریق صحبت كنید به اینصورت كه عصبی نشوید، روی موضوع مربوطه تمركز كنید و كار را به اتمام برسانید.

بهبود سخنرانی در جمع

موضوع مورد بحث را بشناسید

معمولا ما زمانی دچار اضطراب و نا آرامی می شویم كه كاری كه در مورد آن تبحر و شناختی نداریم، مجبور به انجامش می گردیم. افراد اندكی دارای تبحر كامل در زمینه سخنرانی در جمع می باشند اما اغلب می توانند در صورت داشتن آمادگی مناسب، از عهده آن بخوبی برآیند. كلید این آمادگی آشنا بودن و شناختن دقیق موضوع مورد صحبت می باشد.
اگر شما یك مدیر اجرایی در شركت تولید نوشابه بوده و قصد سخنرانی در مورد بازار رقابتی را دارید، باید از همه ریزه كاریها و جزئیات شركتهای دیگر تولید نوشابه همانند شركت خود آگاه باشید. زمانی را برای نت برداری و خلاصه سازی ایده های خود در قالب نوشتارهای كوچك اختصاص دهید.
مرحله بعدی كار این است كه آن قالب های كوچك را بخاطر سپرده و هنگام سخنرانی آنها را بسط و گسترش دهید. اگر جلسه پرسش و پاسخ در میان است، سعی كنید سؤالات احتمالی و پاسخهای آنها را از قبل مهیا و آماده نمایید.

مخاطبین خود را بشناسید

اگر در مقابل مدیران ارشد یك شركت در مورد راه كارهای تجاری صحبت می كنید، باید نسبت به زمانیكه برای یك عده دانشجو كه ترم اول اقتصاد را می گذرانند، روش بسیار متفاوتی را در پیش بگیرید.
باید میزان سطح معلومات مخاطبین خود را سنجیده و مطابق با آن صحبت كنید. به هر حال آنها آماده اند تا سخنان شما را بشنوند بنابراین گفته های شما باید برایشان قابل فهم باشد.

با محل سخنرانی آشنا شوید

این یك نكته فراموش شده است، اما شما باید با محلی كه قرار است در آنجا به سخنرانی بپردازید، آشنا شوید. لازم است پیشاپیش به آنجا رفته و با امكانات و محیط آن آشنا گردید. سپس روی مسائل دیداری سخنرانی خود كار كنید تا مطمئن شوید مطابق با آنچه كه در نظر گرفته اید باشد. وارد شدن به یك سالن ۲۰۰۰۰ هزار نفری نسبت به وارد شدن به یك كلاس درس ۳۰ نفره نیاز به تمهیدات بسیار بیشتری دارد.
یك روش خوب این است كه در صندلی های مختلفی كه قرار است حاظران بنشینند، قرار بگیرید تا چشم انداز مناسبتری از محل برگزاری بدست آورده و بتوانید با همه شنودگان به یك نسبت ارتباط برقرار كنید نه فقط با چند نفری كه در ردیف جلو نشته اند.

موفقیت را مجسم كنید

اغلب افراد به این دلیل در سخنرانی شكست می خورند كه تصور می كنند صحبتهایشان اشتباه و بی معنی است. آنچه كه در ذهن می پرورانید، همان نیز اتفاق خواهد افتاد. اگر خودتان را یك نادان تصور كنید، همان نیز خواهید شد.

موفقیت را مجسم كنید

فكر عجز و ناتوانی را در خودتان قبل از شروع صحبت نابود كنید. سعی كنید پیش از سخنرانی مطالب را در ذهن خود مرور نمایید. چگونگی بیان موفقیت آمیز موضوعات و نیز حركات خود را مجسم نمایید. تا رسیدن به مرحله یك ایراد یك سخرانی كامل این اعمال را تكرار كنید. بعد از آن تنها كاری كه لازم است انجام دهید، عملی كردن تجسمات خود خواهد بود.

كار نیكو كردن از پر كردن است

مایكل جردن هم ممكن است وقتی برای اولین بار با توپ بسكتبال آشنا شد، ۱۰ پرتاب اولش را در گل نكرد، اما با سخت كوشی و تمرینات بسیار، به بهترین بسكتبالیست دنیا مبدل شد. نكته این است كه اگر بخواهید سخنران بهتری شوید باید تمرین كنید.
بصورت داوطلبانه هنگام اوقات بیكاری جلوی دوستانتان قرار گرفته و به جلوی جمع ایستادن عادت كنید. بتدریج سعی كنید به تعداد نفراتی كه در مقابلشان قرار گرفته اید بیفزایید و از افراد قویتر استفاده نمایید. ایده اینكار این است كه در شرایط غیر واقعی كه اهمیتی ندارد، متوجه اشتباهات و نقاط ضعف خود شوید. به این ترتیب هنگامی كه روز موعود فرا می رسد با اعتماد بنفسی كامل در مقابل جمع قرار گرفته و همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

روی پیغام تمركز كنید

هنگام سخنرانی در یك جمع زیاد به حاضرین فكر نكنید. به پیغام و نكاتی كه باید به دیگران منتقل كنید تمركز نمایید. در نهایت دلیل قرار گرفتن شما پشت میكروفن این است كه مطلب مورد نظر خود را به شنوندگان بفهمانید.
به این ترتیب دیری نخواهد پایید كه دیگر احساس ناآرامی و اضطراب نكرده و راحت تر توانست با مخاطبین خود برای بحث و گفتگو ارتباط برقرار نمایید.

بعد از سخنرانی

بله زندگی بعد از سخنرانی ادامه دارد. به خودتان جایزه بدهید. خودتان را به یک نوشیدنی مخصوص دعوت کنید یا با یک دوست خوب صحبت کنید یا یک هدیه کوچک برای خودتان بخرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.