کم خوابی؛ پدیده جدید جوامع صنعتی و مدرن

كم خوابی؛ پدیده جدید جوامع صنعتی و مدرن

خواب کافی
0 20

کم خوابی؛ پدیده جدید جوامع صنعتی و مدرن

 

خواب را می توان یکی از مسائل مهم در زندگی هر انسانی دانست. از این رو باید بیشتر به وضعیت خواب خود توجه نماییم. در واقع اینکه کم خوابی بیش از گذشته رواج یافته است. به همین دلیل پژوهشگران و محققان اکنون بیشتر در این باره به تحقیق و بررسی می پردازند. جدیدا کم خوابی را می توان یکی از مشکلات عمده در جوامع انسانی بخصوص جوامع صنعتی و مدرن دانست. اما باید گفت کم خوابی تاثیرات منفی بسیاری بر سلامتی افراد دارد. کم خوابی می تواند از نظر جسمی و روحی اثرات مخربی برای افراد در پی داشته باشد.

خواب ناکافی
خواب ناکافی

در یک تحقیق و مطالعه که در دانشگاه نیومکزیکو انجام شد، مقایسه ای میان وضعیت خواب مردم در جوامع مدرن و مردمی که در جوامع سنتی زندگی می کنند، انجام شد. نتیجه این تحقیق نشان داد که افرادی که در جوامع صنعتی و مدرن زندگی می کنند در مقایسه با افراد جوامع سنتی کمتر می خوابند.

محققان این گروه تحقیقاتی، وضعیت خواب سه گروه از افرادی که در کشورهای سنتی زندگی می کردند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این افراد ۹۴ نفر و از سه کشور تانزانیا، نامیبیا و بلیوی بودند که در یک دوره زمانی ۱۲۰۰ روزه مورد بررسی و تحقیق قرار گرفتند.

محققان به این نتیجه رسیدند که این سه گروه سنتی حدود ۵/۶ ساعت در شب می خوابند. اما درباره وضعیت خواب افراد در جوامع مدرن محققان به این نتیجه رسیدند که در کشورهای صنعتی و مدرن، خواب افراد کاهش پیدا کرده است. بر اساس نظر پژوهشگران و محققان، کمبود خواب و کوتاه شدن ساعات خواب افراد در کشورهای مدرن دلایلی دارد که مهمترین آنها عبارتند از تماشای تلویزیون، اینترنت، و نورهای الکتریکی مصنوعی.

 

کار کردن با گوشی و وسایل الکترونیکی
کار کردن با گوشی و وسایل الکترونیکی

بر اساس نتایج این تحقیق، این سه گروه از جوامع سنتی که مورد تحقیق قرار گرفتند، پس از طلوع خورشید بیدار می شدند.  همچنین دمای هوا مسئله ای تعیین کننده بود که آنها می توانستند خوب بخوابند و به موقع از خواب بیدار شوند. اما متاسفانه این گروه تحقیقاتی، این امر را مورد تحقیق قرار نداد که آیا چنانچه این سه گروه سنتی، سبک زندگی شان را تغییر دهند، خوابشان نیز کمتر می شود یا نه . همچنین در این گروه های سنتی، مواردی که باعث قطع خواب می شود و منجر به بیدار شدن مکرر افراد می شود،  بسیار کم مشاهده شد یعنی افراد جوامع سنتی، از نظر کیفیت خواب نیز بهتر از افراد جوامع مدرن می باشند. در کشورهای صنعتی و مدرن تخمین زده می شود که حدود ده درصد از افراد در هنگام شب به علت قطع مکرر خواب، بیدار می شوند. در واقع محققان به این نتیجه نیز دست یافتند که افراد جوامع سنتی با وجود اینکه حدود ۵/۶ ساعت در شب می خوابند، از سلامتی بیشتری برخوردار می باشند. نتایج بدست آمده می تواند محققان را در زمینه درمان کمبود خواب و کیفیت خواب، یاری نماید.  در واقع اجتناب از نورهای الکتریکی مصنوعی، بازیهای کامپیوتری شبانه، و جستجو در شبکه های اینترنتی می تواند تاثیر مثبت بر روی خواب افراد داشته باشد و سبب بهبود خواب آنها شود.

بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیق مذکور، در جوامع مدرن، کم خوابی می تواند تاثیرات منفی بسیاری بر سلامت افراد داشته باشد. در واقع کم خوابی مداوم، می تواند سبب سکته مغزی و یا بیماری هایی نظیر آلزایمر، دمانس (زوال عقل)، و بیماریهای قلبی شود. همچنین باید گفت در جوامع مدرن جوانان بیشتر با کمبود خواب مواجه هستند و این امر بطور قابل ملاحظه ای نتایج بدی به همراه دارد. و مهمترین دلایل کمبود خواب در نوجوانان در جوامع مدرن را می توان بازیهای کامپیوتری، فعالیتهای شبانه در شبکه های اجتماعی دانست.

میزان خواب مورد نیاز برای هر فردی متفاوت از بقیه افراد است. در کل، بزرگسالان سالم به طور متوسط، نیاز به ۸ ساعت خواب در شب دارند. برخی نیز اگر کمتر از ۱۰ ساعت بخوابند، نمی توانند کارهایشان را به خوبی انجام دهند. متخصصین روش هایی برای مقابله با مشکلات خواب توصیه می کنند که برخی از آنها عبارتند از: ورزش منظم، کم کردن نور، ایجاد دمای مناسب در اتاق خواب، اجتناب از سیگار، تعیین یک زمان خواب منظم، رفتن به رختخواب در اوایل شب، به حداقل رساندن مصرف کافئین در روز مخصوصا چند ساعت قبل از خواب.

 

همچنین علاوه بر بیماریهایی که گفته شد و محققان در این تحقیق به آن اشاره کردند، بر اساس نظر متخصصان، کم خوابی، بیماری ها و خطرات دیگری هم به دنبال خواهد داشت. و باید گفت با وجود این همه بیماری و خطرات ناشی از کم خوابی، مردم باید این مسئله را جدی بگیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.