چاشنی های بیان قدرتمند

بداهه گویی
0 132

برای اینکه بتوانید در جمع ها خوب صحبت کنید تقویت فن بیان امری ضروری است. شاید خیلی از جمع ها بوده که می خواستیم در مورد یک موضوع صحبت کنیم، ولی چون در تقویت فن بیان خود مطمئن نبودیم نتوانستیم حق خودمان را بگیریم یا آن جایگاه که حق ما بوده به آن نرسیدیم. قسمتی از آن باز می گردد به تقویت فن بیان و قسمتی هم به ترس از سخنرانی مربوط می شود.

نیکلاس بوتمن جمله بسیار زیبایی دارد:

برای ایجاد یک رابطه دوستانه پانزده درصد از موفقیت اولیه شما ناشی از مهارت ها و دانش شماست و هشتاد و پنچ درصد از توانایی تان ناشی از این است که با دیگران ارتباط برقرار نمایید و  اعتماد و احترام تولید کنید.

متن سخنرانی در تقویت فن بیان

متن سخنرانی

این حالا سوال پیش می آید که از کجا شروع کنیم؟ ما باید بتوانیم در نوشتن یک متن سخنرانی تبحر لازم را کسب کنیم. این گزارش که خیلی شبیه یک گزارش یا یک پیشنهاد است. پاراگراف ها را اینقدر جابجا کنید که متن شما روان تر شود. و بعد از مرحله آماده سازی متن سخنرانی باید بتوانید در سخنرانی تان برای تقویت فن بیان خود این چاشنی ها را لحاظ کنید.

چاشنی های تقویت فن بیان

چاشنی اصلا چیه و چه کاربردی داره بگذارید یک مثال واضح بزنم تا موضوع روشنتر شود. واقعا اگر چاشنی در دنیا نبود الان چه وضعیتی داشت؟ غداها بدون ادویه جات و چاشنی ها بی مزه می شدند.

یا همه غذاهای متمایز دنیا شبیه هم می شدند اعم از هندی، فرانسوی, ایرانی … سخنرانی هم همینطور است اگر فقط به حضار گوشت و سبزی بدهید، سخنان نه تنها کسل کننده می شود، بلکه دیگر حاضر نیستند که به صحبت های ما  گوش کنند.

داستان

داستان شما باید همیشه شروع، وسط و پایان داشته باشد. و وقتی این ترتیب را داشته باشد داستان شما واضح می باشد. ابتدا پایه ها را می گذارید و اطلاعات کافی را در اختیار افراد قرار می دهید تا شرایط و بافت را درک کنند. بعد از آن نوبت وسط آن است که غالبا شامل نکته است که چیزی را تغییر می دهد. سپس نتیجه گیری می کنید و تمام قسمت های سست را بهم وصل می کنید.

نقل قول

برای پیوند زدن ایده ها می توانید از نقل قول ها برای با طروات کردن سخنرانی تان استفاده کنید. مثلا چیزی نیست که از آن بترسم جز خود ترس. (فرانکلین دی روزولت) و نقل قول های دیگر بسته به موضوع شما که در اینترنت سرچ کنید نقل قول های زیادی از بزرگان خواهید دید. و نکته مهم در نقل قول این است که زیاد از نقل قول ها استفاده نکنید که فکر کنند بخ زور این کار را انجام می دهید.

استعاره و قیاس

وقتی سخنرانی می کنید، استعاره خیلی به کار شما می آید. و یک ابزار قدرتمند است. می توانید از آن در انتقال پیام تان به شیوه ای چشمگیرتر و گیراتر استفاده کنید.

به سه مثال زیر توجه کنید تا ببینید که چطور از استعاره ها می توانید سخنرانی تان را موثرتر کنید:

  1. هدفی که در این ماه داریم ما را به چالش خواهد کشید.
  2. ما قصد داریم از خودمان بیشتر کار بکشیم تا به این هدف برسیم.
  3. باید در ماه آوریل امسال بلند پروازی کنیم.

اولین جمله پیش پا افتاده است و پیام را به طور اثر بخش منتقل نمی کند. در جمله دوم مشخص می شودکه اگر کسی می خواهد به هدف خودش برسد باید تلاش کند.  و در جمله سوم به روشنی نشان می دهد که اگر کسی هدف داشته باشد باید خودش را به آب و آتش بزند.

با این حال استعاره زبان ذهن ناخودآگاه است که به شکلی نمادین تر از مغز آگاهانه فکر می کند و این بدان معناست که می تواند در سطحی عمیق تر از ارتباط معمولی با افراد پیوند برفرار کند.

بداهه صحبت کردن در تقویت فن بیان

بداهه گویی

بداهه چیست؟

سخن گفتن وتوان هماهنگ کردن افکار و سخنان در مدت زمانی کوتاه است و بسیار مهمتر از خود سخنرانی است. می دانید کجا معنا پیدا می کند؟ دور میزهای کنفرانس، جمع ها، سمینارها و…

اگر خیلی راحت بداهه را بخواهم تعریف کنم موضوعی که بتوانید بدون آمادگی قبلی چنددقیقه در مورد آن صحبت کنید. بداهه اگر تمرین نکرده باشید یکی از سخترین قسمت های سخنرانی و صحبت کردن به شمار می رود که در جمع ها زیاد این مسئله نمود پیدا می کند.

کسانی که خوب صحبت می کنند و همه را دور هم جمع می کنند و ساعت ها می توانند نظر همه را به خودشان جلب کند اینها بداهه گویی را خوب بلدند. شاید خودشان متوجه این موضوع نباشند ولی اینقدر در این شرایط قرار گرفته اند و تکرار کردند که الان برای این افراد کار دشواری نیست.

برای اینکه بداهه گوی خوبی باشید

اول باید تمرین بداهه را انجام دهید

اولین تمرینی که به صورت بازی جذاب هم است، سعی کنید حداقل دو نفر باشید. هر کدام روی ۱۰ تا برگه کوچک ۱۰ تا موضوع را بنویسید، که مجوع دونفر ۲۰ تا موضوع می شود، بعد همه ی برگه ها را با هم قاطی کنید و بهم بزنید تا حسابی مخلوط شود یک نفر یک برگه را بر میدارد اسم موضوع را می گوید نفر بعدی باید ۳ دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کند. بعد نفر بعدی به همین ترتیب. وقتی که این تمرین را انجام می دهید در حین متوجه می شوید که چه پیشرفتی کرده اید و در موضوعات مختلف می توانید مسلط صحبت کنید.

وقتی این تمرین را انجام می دهید دو اتفاق خوب رخ می دهد.

  1. اعتماد به نفس شما به شدت بالا می رود.
  2. فی البداهه می توانید فکر کنید و صحبت کنید.

طوری که دیگر نیازی به فکر کردن نیست و هوش کلامی شما افزایش می یابد. این تمرین به شدت به تقویت فن بیان شما کمک می کند که فن بیان خوبی داشته باشید و در بدترین شرایط می توانید اگر از شما خواستند که بدون هماهنگی قبلی صحبت کنید، خیلی راحت و بدون استرس می توانید انجام دهید.

دوم آماده باشید که ذهنا فی البداهه صحبت کنید

که این مورد بر می گردد که تمرین بالایی را چطور انجام داده اید و چقدر مسلط شده اید.

ذهنا آماده باشید یعنی چه؟ یعنی ذهنا باید بتوانید بداهه صحبت کنید. یعنی بداهه فکر کنید و یکی از دشوارترین کارهای دنیاست به عقیده من

سوم بلافاصله مثال و نمونه بیاورید. چرا؟

  1. می توانید خودتان را از ضرورت فکر کردن جمله بعدی خلاص کنید.
  2. آرام وارد عرصه سخنرانی می شوید و دلهره از بین می رود.
  3. بلافاصله توجه مخاطبان را می توانید جلب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.