هوش گفتاری چیست؟ (بخش اول)

هوش گفتاری توانایی شعبده بازی با حروف الفباست. شما حروف را ترکیب میکنید و با آن کلمات و ملات را بوحود میآورید. ضریب هوش گفتاری شما با دایره لغوی شما و همچنین با توانایی شما در ایجاد رابطه بین آنها ، اندازه گیری میشود

0 121

در آغا ز قرن بیست و یکم، روانشناسان مشاهده کردند رابطه مستقیمی بین اندازه قدرت کلمات و موفقیت در  زندگی وجود دارد. به عبارت دیگر ؛ بهترین و بزرگترین کلمه ی شما باعث موفقیت و اعتماد به نفس شما میشود. در واقع کلمات در جامعه، زندگی و موفقیت تاثیر زیادی دارند.
کلمات قدرت شگفت آوری دارند. آن دسته از کسانی که این مطلب را میدانند با به کارگیری آن روی دیگران تاثیر میگذارند ، از این رو تعجب آور نیست که کلمات و قدرت آنها باعث انقلاب فرهنگی در قرن بیست و یک شده است.
با کمک از کتاب بی نظیر هوش گفتاری آقای تونی بازان امروز نکاتی درباره رابطه هوش گفتار واعتماد به نفس را بررسی میکنیم:

سوال اینکه چرا صحبت کردن در جمع ترسناک ترین کار در این سیاره است؟
به دلیل  عدم اعتماد به نفس در هوش گفتاری و امکان بالای اینکه صحبت در جمع ،پایین بودن هوش گفتاری شمارا نشان میدهد که دلیل عمده ای برای احساس ترس سخنرانی در جمع است.
برای ترکیب دانسته هایتان با مطالب جدید که باعث تاثیرگذار کردن سخنرانی شما میشود.


وضعیت سخنرانی:
در وضعیت هایی که مجبور میشوید برای دیگران سخنرانی کنید، اولین چیزی که باید در مورد آن فکر کنیدوضعیتی است گه در آن هستید. شما یک فرد با هوش گفتاری زیاد هستید، که هدف شما این است که میخواهید ذکاوت خود را به دیگران نشان دهید. هنگامی که میخواهید خود را به آنها نشان دهید اهداف شما میتواند یکی از موارد زیر باشد:

آنها رامجبور کنید که با حرفهای شما سرگرم شوند
آنها را مجبور کنید آنچه شما میگویید را کاملا درک کنند.
آنها را مجبور کنید حرفهای شما را به خاطر داشته باشند.
آنها را مجبور کنید که حرفهای شمارا عملی کنند.
آنها را مجبور کنید شیفته حرفهای شما شوند.
در آخر اینکه  یک سخنرانی خوب داشته باشید.
به گفته امرسون » سخنرانی قدرت است ، سخنرانی تحریک کردن به تغییر و مجبور کردن به تحول است.
مطالعه منابع مختلف مثل کتاب ، مجله ، روزنامه ،وبسایت، کتابpdf ،مقالات حتی شنیدن کتابهای صوتی ،  تماشای کلیپهای  سخنرانی های برتر و سخنرانهای موردعلاقه تان عوامل تقویت کننده دایره واژگان شما میتواند باشد از آن بهره ببرید و هرروز بهتر از قبل سخن بگویید تاثیر گذار تر باشید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.