نقش ورزش در سلامت روان

ورزش و فعالیت های جسمانی نقش مهمی بر بهداشت روانی دارد.

تاثیر ورزش در سلامت
0 43

نقش ورزش در سلامت روان

 

ورزش و فعالیت های جسمانی نقش مهمی بر بهداشت روانی دارد. یکی از راه های رسیدن به آرامش و شادابی ورزش کردن است. ورزش علاوه بر اینکه سلامت جسمانی را به ارمغان می آورد، در سلامت و بهداشت روانی افراد نیز موثر است.

تمرین ورزشی
تمرین ورزشی

از تاثیرات جسمانی تمرینات جدی ورزشی می توان به این موارد اشاره کرد:

ورزش علاوه بر اینکه باعث بهتر شدن شکل و فرم بدن می شود، سبب افزایش مقاومت می شود. همچنین به حفظ فشار خون طبیعی کمک می کند. کارکرد شش ها و دستگاه گردش خون را بهبود می بخشد، ماهیچه قلب را تقویت می کند، کالری می سوزاند و کلسترول را کاهش می دهد. همچنین به کارآمد شدن قلب کمک می کند. با افزایش گلبول های قرمز مغز استخوان، توانایی انسان را برای انتقال اکسیژن مورد نیاز به اندام های مختلف بدن افزایش می دهد. تغییرات نزولی ناشی از افزایش سن را به تاخیر می اندازد. به فرآیند جذب غذا شتاب می بخشد. از فشار خون، بیماری قلبی، دیابت و سایر شرایطی که به چربی اضافی بدن منجر می شود، جلوگیری می کند و همچنین ماهیچه ها را هماهنگ کرده و قدرت آن را افزایش می دهد.

تناسب بدنی با انجام هرگونه فعالیت بدنی به دست نمی آید، بلکه برخی از فعالیت های بدنی بهتر و مناسب ترند. علاوه بر این باید گفت چنانچه نیاز ویژه ای داشته باشید، برخی از ورزش ها برای شما مناسب تر است. برای نمونه، چنانچه می خواهید وزن کم کنید بهتر است بدوید. تمرین بدنی، شما را نسبت به وضعیت بدن خود حساس تر می کند، مثلاً بهتر می توانید تنش عضلانی خود را تشخیص دهید. همچنین تمرین بدنی نه تنها بدن را آماده تر می سازد، بلکه عزت نفس جسمی شما را نیز افزایش می دهد.

تاثیر ورزش
تاثیر ورزش

این نوع تمرین کمک می کند کمتر تحت تاثیر فشار روانی قرار بگیرید. افزون بر این، تمرین بدنی باعث می شود بر موضوعاتی غیر از مشکلات روزانه تمرکز کنید و عوارض و پیامدهای فشار روانی مانند افزایش گلوکز خون، ضربان قلب و تنش عضلانی را از میان می برد.

فواید ورزش و تمرین بدنی برای بهداشت و سلامت روان عبارتند از:

  • -افزایش اعتماد به نفس
  • -کاهش احساس افسردگی و اضطراب حتی در کودکان
  • -احساس آمادگی و هشیاری و توانمندی بیشتر
  • – داشتن ظاهر بدنی بهتر که باعث می شود تلقی مثبت تری از خود پیدا می کنید.
  • – توانمندی بیشتر برای مقابله و کنترل فشار روانی
  • – افراد سالم، کمتر مریض و دچار تصادف و حوادث ناگوار می شوند و نگرش بهتری به کار دارند و کمتر از کار غیبت می کنند.

یکی از دلایلی که برای فواید روانشناختی تمرین های بدنی برمی شمرند، ترشح مواد شیمیایی در بدن هنگام ورزش است. یکی از این مواد، ماده انتقال دهنده عصبی مغز است که اندروفین نام دارد. اندروفین مثل داروهای مسکن عمل می کند، به این معنی که درد را کاهش می دهد و در فرد احساس خوشی و راحتی ایجاد می کند. همچنین باید این نکته را در نظر داشت که تمرین بدنی نادرست می تواند پیامدهای ناسالم به دنبال داشته باشد. علاوه بر آن نگرش به ورزش نیز می تواند مهم باشد.

از آنجا که انجام آزمایش قبل از شروع یک برنامه ورزشی ضروری است، دانشگاه امریکایی طب ورزش در این زمینه توصیه هایی کرده است. بر اساس این راهبردها اگر ظاهراً سالم هستید و هیچ نشانه نگران کننده ای از بیماری قلبی – عروقی ندارید، می توانید بدون نیاز به آزمون ورزشی یا آزمایش پزشکی یک برنامه ورزشی متعادل را شروع کنید. اما در صورت وجود علائم و نشانه ها، توصیه می شود آزمایش پزشکی انجام دهید و بسته به میزان این علائم، هنگام ورزش تحت نظر باشید.

برنامه های ورزشی مختلفی وجود دارد. بسیاری از افراد برای کنترل فشار روانی و آمادگی جسمانی به شنای تفریحی و ملایم می پردازند. همچنین طناب زدن می تواند ورزش مناسب دیگری باشد. همچنین دوچرخه سواری نیز ورزش مناسب و خوبی است که در مقابله با عوارض فشار روانی موثر است. دوچرخه سواری می تواند با دوچرخه معمولی یا با دوچرخه ثابت در اتاق انجام شود. همچنین پیاده روی برای کسانی که شرایط و آمادگی بدنی خوبی ندارند یا تازه شروع به ورزش کرده اند، خوب است. دویدن نیز تمرین مناسب و مطلوبی است و می تواند در هر محل و هر زمان انجام شود، بدون اینکه به مهارت خاصی نیاز داشته باشید.

فواید تمرین ورزشی
فواید تمرین ورزشی

به طور کلی ورزش و حرکت بدنی منظم و مداوم از روش های بسیار موثر در پیشگیری از اختلالات دوران سالمندی و همچنین سلامت و نشاط سالمندان است. در واقع با ورزش و فعالیت بدنی در همه مراحل رشد، می توانیم پیری زودرس را به تعویق بیندازیم و سالمندی جوان تر و رضایت بخش تر در جامعه داشته باشیم. ورزش برای بیشتر سالمندان بیشتر از ۶۵ سال بدون خطر است. حتی برای بهبود مبتلایان به بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون، دیابت و… با برنامه ریزی صحیح و بدون اینکه خطری برایشان داشته باشد، موثر است. بنابر تحقیقات جدیدی که در اروپا انجام شده است، فعالیت های بدنی مناسب و مرتب عمر را ۳ تا ۵ سال افزایش می دهد. ورزش های مناسب برای سالمندان عبارتند از: تمرین های انعطاف پذیری، پیاده روی سریع یا دویدن آرام، حرکات سوئدی، تمرین های کششی و استقامتی سبک.

فواید تمرین های ورزشی برای سالمندان عبارتند از: افزایش آمادگی جسمانی، کاهش فشارخون، بهبود ظرفیت تنفسی، کارایی بهتر عضلات و مفاصل، کاهش تخریب توده استخوانی مانند پوکی استخوان، کاهش از دست دادن مواد آلی که روی هم رفته امید به زندگی را افزایش می دهد، بهبود قدرت و حجم عضله، بهبود وضعیت قامت و عملکرد روانی، سلامت فکری و کارکردهای شناختی، افزایش انعطاف پذیری و متابولیسم هوازی.

همچنین درباره تاثیرات مثبت ورزش باید گفت رشد حرکتی کودک در رشد ذهنی وی مهم و موثر است و میزان یادگیری کودک با سطح فعالیت های حرکتی و جسمی وی مربوط است. بهبود کارکردهای شناختی و ذهنی ناشی از ورزش، هم در بزرگسالان و سالمندان و هم در جوانان و نوجوانان دیده شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.