نقش محیط زیست در سلامت روان

استرس یا عکس‌العمل‌های عاطفی منفی در ما انسان‌ها، علل زیادی می‌تواند داشته باشد.

نقش محیط زیست در سلامت روان
0 72

نقش محیط زیست در سلامت روان

 

استرس یا عکس‌العمل‌های عاطفی منفی در ما انسان‌ها، علل زیادی می‌تواند داشته باشد. یکی از مهمترین آنها عوامل محیطی است. استرس‌زاهای محیطی موجب آسیب به سلامت افراد می‌شود و آثار دیگر آن، این است که بر کار و روابط اجتماعی افراد تاثیر منفی بر جای می‌گذارد.

یکی از مهمترین استرس زاهای محیطی را می‌توان آلودگی هوا دانست. برخی گازهایی که به حالت طبیعی در جو وجود دارد، با حفظ گرما در حدود ۱۵ درجه سانتیگراد، زندگی روی کره زمین را ممکن می‌سازد. این گازها شامل بخشی از امواج مادون قرمز است که زمین را گرم می‌کنند. در طبیعت تنها یک درصد جو از این گازها تشکیل می‌شود و تغییر در مقدار آن، حتی به مقدار اندک می‌تواند دگرگونی‌های مهمی را به همراه آورد. فعالیت‌های انسانی، سبب انتشار گازها می‌شود، مثلا صنعتی شدن، دی اکسید کربن را افزایش داده است.

آلودگی هوا
آلودگی هوا

بنابر این لازم است اطلاعات مربوط به سالم نگهداشتن محیط به همه افراد از جمله کودکان آموزش داده شود، مثلاً کاشتن نهال و درخت از اقدام‌هایی است که از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری می‌کند. همچنین باید از ریزش مواد آلوده به دریا در اثر تصادف کشتی‌های نفتی جلوگیری شود. برای داشتن محیطی تمیز و سالم و همچنین هوایی پاک که حق طبیعی همه انسان‌هاست، همه مردم باید تلاش کنند.

افزایش جمعیت شهرها، افزایش تعداد اتومبیل‌ها و دود حاصل از اتومبیل‌ها تأثیر بسیار مخربی بر سلامت جسمی و روانی همه ما خواهد داشت. تخریب جنگل‌ها و فضاهای سبز و تبدیل آن به ساختمان‌های بلند، باعث محروم کردن انسان‌ها از فضای سبز و درختان که ریه‌های زمین هستند می‌شود. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که فضاهای سبز نقش مهمی در سلامت روانی ما دارد و باعث نشاط و طراوت روح و روان آدمی می‌شود. ریختن زباله‌ها در خیابان و کنار جاده‌ها و ساحل و دریاها و ریختن مواد زائد به جوی‌ها و همچنین ریختن فضولات کارخانه‌ها به دریاها نمونه‌هایی هستند که نمایانگر نداشتن احساس مسئولیت انسان‌ها در برابر محیط زیست است. این نوع نداشتن احساس مسئولیت در سطح جهانی نیز دیده می‌شود، این در حالی است که همه کشورها از حفاظت محیط زیست صحبت می‌کنند. ریختن زباله در خیابان یا دریا و معابر آب‌ها در شهرها نه تنها به سلامتی دیگران آسیب می‌رساند بلکه سلامت خودمان را نیز به خطر می‌اندازد. همچنین باید گفت آلودگی هوا و محیط زیست نه تنها باعث آسیب به سلامت جسمی ما می‌شود بلکه باعث آسیب به سلامت روانی افراد نیز خواهد شد. ریختن زباله‌ها در سطل زباله نه تنها در خیابان وظیفه اولیه هر یک از ما است بلکه باید این وظیفه را به کودکان خود نیز بیاموزیم. مواردی که گفته شد مثال‌هایی از اقدام‌هایی است که می‌توانیم با رعایت آن به حفظ محیط زیست کمک کنیم و همچنین باعث کاهش آلودگی هوا شویم. از دیگر استرس زاهای محیطی می‌توان به افزایش جمعیت و تراکم بالای شهرها اشاره کرد که سبب ایجاد احساس ازدحام می‌شود.

زندگی شهری شلوغ و پر ازدحام
شهر شلوغ و پر ازدحام، تراکم زیاد شهرنشینی

در واقع ازدحام را می‌توان به عنوان عاملی استرس زا دانست که باعث تهدید قلمرو انسان می‌شود. افزایش جمعیت شهرهای بزرگ سبب افزایش اتومبیل‌ها نیز می‌شود که باعث آلودگی بیشتر خواهد شد. آلودگی صوتی یکی دیگر از استرس زاهای محیطی است و باعث ایجاد استرس در افراد می‌شود. آلودگی صوتی در اثر ازدحام جمعیت به وجود می‌آید. در واقع باید گفت هر چه جمعیت شهرها بیشتر می‌شود، مجاورت فیزیکی افزایش می‌یابد و به دنبال آن سر و صدای حاصل از جمعیت و همچنین اتومبیل‌ها آلودگی صوتی بیشتری به وجود می‌آورد. محققان در پژوهش‌های خود به این نتیجه دست یافته‌اند که پرخاشگری، متناسب با شدت و مدت سر و صدا افزایش می‌یابد.

از دیگر استرس زاهای محیطی می‌توان به گرما و رطوبت بالا اشاره کرد. پژوهشگران به این نتیجه دست یافته‌اند که میان رفتار اجتماعی و گرمای شدید و همچنین رفتار اجتماعی و رطوبت هوا رابطه وجود دارد، مثلاً محققان بر اساس پژوهش‌های انجام شده بین گرمای هوا و رفتار پرخاشگرانه بازیکنان بیسبال رابطه پیدا کرده‌اند. همچنین در رطوبت بالای هوا، رفتار پرخاشگرانه رانندگان افزایش می‌یابد.

روزهای گرم و داغ
روزهای گرم و داغ

بر اساس مواردی که بیان شد، برای دستیابی به سلامت روانی و داشتن روح و روانی سالم‌تر و همچنین سلامت جسمی باید از استرس زاهای محیطی دوری کنیم و این امر در گرو تلاش و کوشش همه ما انسان‌هاست. همچنین باید به محیط زیست خود احترام بگذاریم و حقوق دیگران را محترم شماریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.