نشانه های یک سخنرانی خوب

نشانه های یک سخنرانی خوب
0 363

نشانه های یک سخنرانی خوب

 1. مقدمه ای كه توجه كامل مخاطب را جلب كند یکی از مباحث مهمی که اکثر صاحب نظران درباره آن اتفاق نظر دارند، مقدمه ای است که ما برای گفتار خود انتخاب می کنیم. برخی می گویند اصل مطلب مهم است و مقدمه تأثیر چندانی در روابط ندارد، در صورتی که اگر مقدمه جالب و دلنشین نباشد، دنبال کردن بقیه صحبت از جانب شنوندگان چندان قطعی نیست.
  پس سعی کنید صحبت خود را همیشه با یک مقدمه آغاز کنید و سپس به اصل بحث بپردازید. و اما مقدمه ؛ بسیاری افراد حتی در دوران تحصیل و برای نوشتن انشاء نیز برای پرداختن به مقدمه دچار مشکل می شوند، اما با توجه به نکات زیر حداقل از اصول کلی مقدمه آگاه خواهند شد:
 2. مقدمه باید مختصر باشد، اما در عین حال هدف از بیان آن را مشخص کند تا شنونده بداند که قرار است به چه موضوعی پرداخته شود.
 3. مقدمه نباید تنها اطلاعات خاصی را به شنونده منتقل کند، بلکه باید شنونده را جذب کند و برای پیگیری کلام انگیزه لازم را در او به وجود آورد.
 4. مطالب بیان شده باید مرتبط با یکدیگر باشند، نه این که در مقدمه به نکاتی پرداخته شود که در آخر بحث ، هیچ نتیجه ای از آنها گرفته نشود.
 5. در نهایت با نوع کلام خود سعی کنید ارتباطی میان خود و شنونده ایجاد کنید که موج مثبتی ایجاد شود و فضای دلنشین و مطلوبی به بحث شما بدهد.
 6. اطلاعاتی كه به گونه ای منطقی و ساده همراه با مثال ها، قیاس و حكایت داستان ها سازمان داده شده باشد.
 7. عبارت انتقالی كه باعث انسجام وارائه سخنرانی شود.
 8. جملات كوتاه
 9. كلمات ساده و آسان
 10. خاتمه ای جالب كه مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد.
 11. آگاهی از نحوه پاسخ دادن موثر به پرسش های مخاطبان .همان طوركه برای كسب مهارت كافی در هر كاری نمی توان از راه میان بر استفاده كرد. بزرگ شدن و بزرگ ماندن، به آماده شدن و آماده ماندن بستگی دارد.
 12. در برابر همكاران ایستاده و بدون لرزش دست و گلو به ایراد سخن بپردازد.
 13. ترس از صحبت را به شیرینی و حلاوت ارتباط دوستانه تبدیل كند.
 14. به راحتی در برابر انبوه جمعیت ظاهر شده و به بیان نظرات خویش بپردازد.
 15. با همكاران خود روابط صمیمانه برقرار نماید.
 16. از ابراز و بیان دیدگاههای خود هیچگونه هراسی نداشته باشد.
 17. در گروههای كوچك و بزرگ بدون هراس، لرزش دست ، خشكی گلو و لرزش صدا، به ایراد سخنرانی بپردازد.
 18. با اصول خطابه و هدایت و ارشاد آشنا گردیده و خود دراین زمینه نقش آفرین باشد.
 19. در جمع خصوصی، میهمانیها، جشن ها و مراسم، سنجیده ، معقول و همه پسند سخن گوید و آداب سخن رانی را فرا گیرد.
 20. موفقیت برابر با ارتباطات است و سخن گفتن كلید ارتباطات می باشد.
 21. غلبه بر استرس و اضطراب ناشی از صحبت در جمع
 22. برقراری ارتباط موثر با مخاطبین
 23. تفهیم اهداف سازمانی و مدیریتی به كاركنان و مسئولین مربوطه
 24. نفوذ در دیگران و تاثیر برعملكرد آنها
 25. كمك به ارتقاء و پیشرفت و ترقی شركت كنندگان در كارگاه در مسائل شغلی و اجتماعی – از کلمات قابل درک و با معنی استفاده کنید.
 26. القاب، عناوین و اصطلاحات فوق تخصصی، کمکی به درک بهتر موضوع نمی کند. البته هنگام نیاز باید به آنها اشاره کرد. اما موضوع اصلی نباید تحت الشعاع این مسئله قرار گیرد، زیرا شنونده خسته می شود. برای پرداختن به موضوع ، در صورت امکان می توانید از داستان های کوتاه، ضرب المثل ها و اطلاعات جالب دیگر برای حمایت از موضوع اصلی استفاده کنید و بر جذابیت کلام و درک بهتر آن بیفزایید. سعی کنید حتماً از موضوع مورد نظر به اندازه کافی اطلاع و آگاهی داشته باشید تا با تسلط کامل درباره آن صحبت کنید.
 27. به یاد داشته باشید هر چه بیشتر مطالعه کنید، بیشتر خواهید دانست و هر چه بیشتر بدانید و بیاموزید، به جاهای بهتری می رسید.
 28. وقتی از جنبه های گوناگون یک مسئله آگاه باشید، با اعتماد به نفس بیشتری راجع به آن صحبت می کنید و این حس مثبت خود را به شنونده نیز منتقل خواهید کرد.
 29. با اشاره به ارزش و اهمیت موضوع، علت انتخاب خود را در پرداختن به آن بیان کنید و در صورت لزوم جزئیاتی که مرتبط با مسئله باشند را نیز تشریح کنید.
 30. دیگران را در بحث خود وارد کنید و از نظرات آنها نیز مطلع شوید، چرا که اگر تا انتهای بحث پیش بروید، امکان دارد نقاط کور و مبهمی برای شنوندگان ایجاد شده باشد و آنها فرصت ابراز عقیده یا سؤال در آن موارد را نداشته باشند.
 31. هرگز فکر نکنید سکوت حضار دقیقاً به معنای تأیید و همراهی با گفته های شماست. حتی اگر سکوتی نیز حکم فرما شد، سعی کنید با طرح برخی سؤالات در ارتباط با موضوع کلام آنها را به شرکت در بحث تشویق کنید.
 32. از مکث های طولانی و توپوق زدن جدا بپرهیزید؛ زیرا این گونه موارد نه تنها حاکی از عدم تسلط و آگاهی کافی شما نسبت به موضوع است، بلکه هماهنگی و ارتباط میان موارد را از میان می برد و در ضمن موجب حواس پرتی شنوندگان و خارج شدن رشته گفتار از دست شما می شود؛ البته این کار نیاز به تمرین دارد، اما ضروری و ممکن است.
 33. توجه داشته باشید حتی عامی ترین مردم نیز قادر به درک میزان توانایی شما در بیان، کلام و نحوه گفتار هستند. مردم همیشه به خود افراد توجه دارند نه به مدرک و درجه تحصیلی شان. پس اگر عالی ترین مدارک تحصیلی را نیز داشته باشید، اما در انتقال مفاهیم و مقاصد مورد نظر خود ناتوان باشید، موفقیتی کسب نخواهید کرد.
 34. موارد فوق، نکاتی ساده اما مهم را به شما یادآوری می کنند که با وجود ساده بودن نیاز به تمرین و صرف وقت دارند که ما امیدواریم شما نیز با رعایت آنها در زندگی اجتماعی و کارهای خود، به موفقیت های روزافزون دست یابید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.