مخاطب شناسی و معجزات آن

به این منظور که من طوری صحبت و رفتار کنم که توسط دیگران فهمیده شوم و خود نیز دیگران را فهمیده و درک کنم.حال حائز اهمیت است که بگوییم این فهمیدن و فهمیده شدن در مخاطب شناسی چه نقش اساسی را ایفا میکند.

0 64

مخاطب شناسی و معجزات آن

 

قبل از اینکه تعریفی از مخاطب شناسی داشته باشیم، لازم است بطور کلی یک تعریف از ارتباط موثر را بیان کنیم.
ارتباط موثر در دو کلمه ی فهمیدن و فهمیده شدن خلاصه می شود.

به این منظور که من طوری صحبت و رفتار کنم که توسط دیگران فهمیده شوم و خود نیز دیگران را فهمیده و درک کنم.

حال حائز اهمیت است که بگوییم این فهمیدن و فهمیده شدن در مخاطب شناسی چه نقش اساسی را ایفا میکند.

مخاطب شناسی را میشود اینگونه تعریف کرد که در ارتباطاتمان گفتار و رفتار ما باید متناسب با مخاطب باشد؛ گفتار و رفتاری متناسب با سن، جنسیت، موقعیت اجتماعی، سطح سواد و خیلی از موارد دیگر که وقت، مجال پرداخت به آنها را نمیدهد.

متاسفانه در جامعه، خیلی شاهد این موضوع هستیم که افراد توجهی به اشخاصی که روبروی آنها هستند ندارند.اعم از زن، مرد، بزرگ، کوچک، افراد تحصیل کرده، کم سواد، سالم یا مریض و همین باعث می شود ارتباطات آنگونه که باید شکل نگیرد.

مثال برای مخاطب شناسی

فرض کنید سوار اتومبیلتان شده اید و میخواهید به محل کارتان بروید، هنگامی که رادیو را روشن میکنید روی موج FM است. پس خواه یا ناخواه شما برنامه های موج FM را میشنوید. کمی بعد پیچ رادیو را چرخانده و میگذارید روی موج AM و برنامه های موج AM را گوش میکنید. حال یک سوال آیا هنگامی که شما روی موج AM هستید، میتوانید برنامه های موج FM را بشنوید؟ خیر. وقتی روی موج FM هستید چه؟ میتوانید برنامه های موج AM را بشنوید؟ قطعا امکان پذیر نیست.

موضوع ما و مخاطبمان هم همین گونه است. ما در موج های متفاوت و کارهای متفاوت قرار داریم و هرچقدر تلاش میکنیم حرف یکدیگر را نمی فهمیم و نمیتوانیم همدیگر را درک کرده و باهم ارتباط برقرار کنیم. چرا؟
چون روی دو تا موج متفاوت قرار داریم و هرچقدر سیگنال داده و صوت ایجاد کنیم، نتیجه ای نمیگیریم.

پس اگر بخواهیم در ارتباطاتمان موفق عمل کنیم، طوری که بفهمیم و فهمیده شویم، باید مخاطب شناسی را بدانیم و با تکنیکهایش آشنا شویم تا بتوانیم با هرکسی متناسب با خودش صحبت و رفتار کنیم.

هنگامی که ما نسبت به تکنیک ها آگاهی لازم را پیدا میکنیم مانند این است که کلید قفلمان را پیدا کرده و وارد دنیای ذهنی مخاطبمان میشویم و به راحتی با او ارتباط برقرارمیکنیم.

جالب است بدانید که ما انسان ها از آدمهایی که شبیه به خودمان هستند، بیشتر خوشمان می آید و بیشتر تاثیر میگیریم. با آنها احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری میکنیم؛ بنابراین ما باید تلاشمان را بکنیم تا با هرکسی با توجه به شخصیت و مدل خودش صحبت و رفتار کنیم.

مخاطب شناسی چه مزایایی برای ما دارد؟

قبل از اینکه به فواید مخاطب شناسی بپردازیم، اشاره ای میکنیم به این موضوع که ما باید این اصل را در زندگی بپذیریم که آدم ها از نظر ساختار مغزی، ژنتیکی و قوه تعلیم و تربیت دوره کودکی و تجارب زندگیشان یا خواستگاه اجتماعی، فرهنگی و مذهبی باهم متفاوت هستند؛ مثال بارز این مطلب همین اثر انگشتان هستند. وقتی این اصل را بپذیریم، زندگی برایمان خیلی راحت تر وشیرین تر میشود چون دیگر اصرار نداریم همه مثل ما فکر و عمل کنند.

چگونگی روابط امروزی

شکلی که ما امروزه در رابطه هایمان داریم اینگونه است که همه باید مثل ما فکر کنند، در حالیکه الزاما اینطور نیست. خیلی وقت ها همین اختلاف سلیقه ها، اختلاف دیدگاه های ذهنی است که باعث رشد آدمها و جذابیت در رابطه میشود.

بطور مثال وقتی دو شخص که از همه لحاظ شبیه به یکدیگر هستند (مثلا دوقلو) از لحاظ ظاهر و ژنتیک و… طوری که حتی خانوانده نزدیکشان آن ها را باهم اشتباه میگیرند، ولی اگر بخواهیم آن ها را با دقت نگاه کنیم، متوجه میشویم که این دو خیلی باهم متفاوت هستند، در رفتار، گفتار، طرز فکر و…

در خانواده های خودمان نیز وقت هایی با خواهر یا برادرمان که در یک خانه بزرگ شدیم خیلی متفاوت هستیم.

حالا ببینید دو نفر از دو خانواده ی مختلف، از دو فرهنگ متفاوت و یا با دو تربیت متفاوت میخواهند باهم کار کنند، دوستی داشته باشند و یا ازدواج کنند.

در این مرحله میخواهم فایده مخاطب شناسی را خدمت شما عرض کنم. بزرگ ترین فایده مخاطب شناسی پذیرش است؛ هنگامی که ما پذیرشمان بالا باشد، کمتر دیگران را قضاوت کرده و برچسب میزنیم. برچسب احساسی، نفهمیدن، درک نکردن و…

همین باعث میشود تا توقعمان را پایین آورده و آرامش زیادی را در زندگیمان تجربه کنیم و ارتباط موثر و سازنده ای بین ما و دیگران شکل می گیرد.

*حال که این مطلب را متوجه شدیم از همین امروز بر رفتار و روابطمان دقت کنیم و با اصلاحات مناسب شیرینی برقراری رابطه های باکیفیت را بیشتر تجربه کنیم .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.