فن بیان و راه های تقویت آن

0 50

فن بیان خود را چگونه تقویت کنیم ؟

فن بیان یعنی توانایی خوب صبحت کردن و خوب حرف زدن و رساندن مقصود و نظر خود به دیگران، میتوان این مهارت را فن بیان نامید. وقتی صحبت از فن بیان می شود، خیلی ها تصورشان بر این هست که فن بیان یعنی فن گویندگی و اجرا. در حالی که همیشه اینطور نیست، یا لااقل فن بیانی که ما مد نظرمان هست معنای دیگری دارد و آن هم این هست که فن بیان قدرت ابراز افکار، احساسات، نیازها و خواسته های ماست به مخاطب به گونه ای که مخاطب تحت تاثیر قرار گرفته با ما همسو و هم جهت شود.

پس اگر ما حتی به زیبایی و شیوایی صحبت کنیم، بهترین کلمات و جملات را به کار ببریم و بسیاری از تکنیک های کلامی را رعایت کنیم اما مخاطب یا مخاطبان را تحت تاثیر قرار ندهیم مشخص می شود که فن بیان قوی نداریم.

 

 

فن بیان چه تاثیری بر روابط ما باد دیگر افراد دارد ؟

پس مهم در فن بیان تاثیرگذاری و نفوذ بر مخاطب هست. فراموش نکنیم کسانی که خوب صحبت می کنند کسانی که تعاملات اجتماعی خوبی دارند و راحت بر دیگران اثر می گذارند شغل های بهتر، درآمدهای بالاتر، همسران شایسته تر و دوستان بهتر و… دارند.

فن بیان مناسب باعث می شود که در وقت و انرژی خودمان و دیگران صرفه جویی کنیم. مثل اینکه وقتی به یک اداره و یا با کسی می روید و یا حتی یک خرید ساده از فروشگاهی دارید وقتی واضح، روشن و شفاف خواسته خود را بیان می کنید باعث می شود مخاطب شما هم در کمترین فرصت کالا یا خدماتی را که نیاز دارید را به شما عرضه کند.

فن بیان و روش های بهبود آن

نظر پزشکان درباره مهارت فن بیان

حتی پزشکان زیادی را دیده ایم که اقرار می کنند که مراجعان و مریض هایی که نشانه های بیماری خود را به خوبی تشریح می کنند و به پزشکان در تشخیص بیماری کمک شایانی می کنند و شاید خیلی از اسکن ها، آزمایش ها و تصویربرداری ها هم لازم نباشد.

یک مثالی را برایتان می زنم: فرض کنید مدیر یک شرکتی برای قسمتی از شرکت خود می خواهد کارمندی را استخدام کند. ۱۰ تا جوان خوب توانستند وارد این شرکت شوند، تصور کنید تمام این ۱۰ نفر چه از لحاظ معرف و چه از لحاظ شایستگی ها و توانمندی ها در سطح یکسانی باشند. به نظر شما کدام یک از این افراد می توانند نظر مدیر شرکت را به خود جلب کنند؟ به درستی کسی که فن بیان خوبی دارد و به خوبی شایستگی ها و توانایی های خود را برای مدیر شرکت تشریح می کند و وی را متقاعد و مجاب می کند که از عهده آن شغل که مد نظر کارفرماست به خوبی بر می آید. فن بیان انسان را قادر می سازد که در تمامی عرصه های زندگی خود چه در روابط شغلی چه روابط عاطفی و خانوادگی و چه در روابط مالی و هر رابطه دیگری موفق عمل کند و به اهدافی که نظرش هست دست پیدا نماید.

با فن بیان احساس قدرت کنید

در نظر بگیرید کسی که بیان نافذ و و قدرتمندی دارد چقدر خوب می تواند در تعاملات خود با اعضای خانواده که می تواند همسر، والدین، فرزندان یا خواهر و برادر خود باشد به آن حرفی که مدنظر هست دست پیدا کند و تفاهم و توافق لازم را ایجاد کند که نتیجه آن راحتی و آرامش بسیار هست و با توجه به اینکه قاعدتا ما بیشتر انرژی خود را از روابط عاطفی و خانوادگی به دست می آوریم تصور کنید که این رابطه خوب چه انرژی فوق العاده ای را به ما برای زندگی و کار بیشتر و درآمد زایی بیشتر خواهد بخشید و یا وقتی در یک خانواده ای گفتگو باشد و افراد خانواده با صحبت و گفتمان درخواست ها، نیازها و مسائل خودشان را مطرح می کنند و البته با فن بیان و گفتگوی درست این ارتباط سالم برقرار شود، چقدر روحیه ها بهتر شده و تضاد و درگیری و مشکلات خانوادگی کاهش پیدا می کند. یا در مسایل کاری وقتی افراد چه در شرکت های خصوصی یا دولتی یا غیر این ها با هم درست صحبت و تعامل دارند چقدر در پیشبرد اهداف مجموعه موفق عمل خواهند کرد و چه دوستی و اتحادی بین کارمندان با هم و یا کارمندها با کارفرما ایجاد می شود که راندمان کاری را بالا می برد و همچنین وقتی افرادی که در قسمت فروش کالا یا خدمات هستند با کلام و بیان اصولی و متقاعد کننده کنند.

چرا افراد به مهارت فن بیان نیاز دارند؟

افراد چقدر خوب می توانند کالا و خدمات را با قیمت های مناسبی که مد نظرشان هست بفروشند و بدین صورت بازده عالی در سود مجموعه خود ایجاد کنند. و یا در ارتباط با جنس مکمل و پس از این جنس مخالف نمی گوییم چون آنقدر گفته ایم جنس مخالف که باعث شده اینقدر اختلاف بین زن ها و مردها ایجاد شود. وقتی چه دختر چه پسر خوب صحبت می کند و فن بیان مناسب و قدرتمندی داشته باشد جاذبه بسیار زیادی ایجاد می کند که باعث می شود شانس جذب سوژه مناسب تری برای دوستی و ارتباط عاطفی در ازدواج را داشته باشد. پس با تمام این اوصاف تاثیری که می تواند فن بیان خوب و مناسب در زندگی کاری، شخصی و شغلی و عاطفی و خانوادگی ما داشته باشد بر هیچ کس پوشیده نیست و همین امر سبب می شود که قبل از یادگیری هر هنر یا فنی به این فکر باشیم که هنر بیان و فن بیان را بیاموزیم تا در زندگیمان راضی، شاد و موفق باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.