سلامت روانی و سلامت جسمانی

احساس نشاط و خوشبختی در افراد، باعث می شود كه بیشتر از سلامت جسمی برخوردار باشند.

سلامت روان
0 68

سلامت روانی و سلامت جسمانی

 

احساس نشاط و خوشبختی در افراد، باعث می شود که بیشتر از سلامت جسمی برخوردار باشند. اما باید پرسید چرا سلامت روانی انسان را در برابر بیماری محافظت می کند و باعث سلامت جسمانی می شود؟ روانشناسان پاسخهای بسیاری در جواب به این سوال دارند. و همچنین در باره اینکه ما چگونه می توانیم احساسمان را قوی تر کنیم و شادتر باشیم توصیه های زیادی می کنند. بطور مثال ممکن است پس از ارائه درس در کلاس، حمله میگرن به سراغ فرد آید، و و یا ممکن است احساس ناراحتی سبب خارش پوست در فرد شود. در واقع بدن ما در مقابل احساسات منفی واکنش نشان می دهد. همچنین هیجانات مثبت می توانند واکنشهای شیمیایی در بدن را تحت تاثیر قرار دهند. بر اساس مطالعات انجام شده کسانی که دائما احساساتی مانند شادی، نشاط، محبت، سلامتی را تجربه می کنند، ریتم قلبی بهتری را دارند و خطر سکته قلبی در آنها کاهش می یابد. علاوه بر این، احساسات مثبت سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

شادی را تجربه کنید
شادی را تجربه کنید

تازه ترین یافته ها نشان می دهد، تغییر روحیه و تبدیل احساس منفی به احساس مثبت حتی موجب تغییر در سلولهای بدن می شود. بنابراین احساس مثبت می تواند موجب سلامتی فرد شود.

اکنون این سوال مطرح می شود : ما برای داشتن احساس بهتر و سلامتی چه می توانیم بکنیم. “رناته فرانک” روانشناس می گوید : مطمئنا این امر، یک راهکار شگفت انگیز و عجیب ندارد. وی می گوید برای داشتن سلامت روانی باید تلاش کرد و راهکارهایی را آموخت. به نظر رناته فرانک خواستن خوشبختی و احساس خوب، از اعتماد به نفس سرچشمه می گیرد.

احساس سلامتی
احساس سلامتی

کسانی که دائما احساس ضعف اعتماد به نفس می کنند، سلامتی خود را به بازی می گیرند. یکی از راه های بدست آوردن سلامت روانی و احساس خوب این است که افراد دارای هدف باشند و همچنین از خود بپرسند که برای بهبود اوضاع جامعه چه می توانند بکنند.

افراد باید در همین لحظه زندگی کنند و در زمان حال زندگی کنند و برای هر روز خود برنامه ریزی داشته باشند. این باعث می شود که ادراک مثبتی داشته باشند و در هر لحظه احساس خوشبختی نمایند.

ادراک مثبت
ادراک مثبت

کارول ریف روانشناس آمریکایی که به عنوان یکی از پیشروان در زمینه رضایت روانی به شمار می آید، شش پایه سلامتی را به این صورت بیان می کند: پذیرش خود، خودمختاری، داشتن روابط اجتماعی، داشتن هدف، فعال بودن، رشد شخصیت. ریف دیدگاه جالبی دارد که می گوید بطور مثال کسانی که فعال هستند و یا به دیگران کمک می کنند، بسیار بیشتر از کسانی که به بهترین نقطه دنیا سفر می کنند، احساس خوشبختی می کنند. در این تنوری جالب این روانشناس آمریکایی آمده است که حتی در کسانی که دچار هیجانات منفی هستند ویروس سرماخوردگی بیشتر اثرگذار است.

انسانهای فعال
انسانهای فعال

در واقع باید گفت شادی و نشاط آشکارا بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین دانشمندان معتقدند تغییر روحیه تاثیر مستقیمی در تغییر جسم دارد. مثلا این امر به اثبات رسیده که مدیریت استرس باعث بهبود بسیاری از بیماری ها شده است.

روانشناسان برای داشتن احساس خوب و مثبت، توصیه دیگری نیز دارند. اینکه افراد باید بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنند. و این موضوع یک امر پایه ای و اساسی در روانشناسی مثبت گرا است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.