راهکارهای اثرگذار بر یک سخنرانی خوب

حتی حرفه ای ترین سخنرانان هم هیجان و اضطراب موقع سخنرانی را تجربه می کننداما از آن بعنوان اهرمی برای کسب موفقیت بیشتر به هنگام سخنرانی بهره می گویند.همواره به یاد داشته باشید که توانایی صحبت کردن یک مهارت است و مهارت امری اکتسابی است.

سخنرانی و گویندگی
0 80

احتمالا برای تک تک شما پیش آمده که قبل و یا حین  سخنرانی و ارائه کنفرانس ،صحبت در جمع خانوادگی ، محیط کار و یا جمع دوستانه دچار هیجان و ترس شده باشید.

جالب است بدانید حتی حرفه ای ترین سخنرانان هم این هیجان و اضطراب را تجربه می کنند  اما از آن بعنوان اهرمی برای کسب  موفقیت بیشتر به هنگام سخنرانی  بهره می گویند.

اگر در کنترل احساس هیجان و اضطراب موفق عمل نکنیم نمی توانیم به خوبی از تمام توانمندی ذهن خود بهره ببریم.

همواره به یاد داشته باشید که توانایی صحبت کردن یک مهارت است و مهارت امری اکتسابی است.

کسب هر مهارت، نیازمند هزینه است.شما باید پول،انرژی و از همه مهمتر از وقت خود برای به دست آوردن هر مهارتی سرمایه گذاری کنید و با تمرین و ممارست ارزش یافته های خود را افزایش دهید.

ما معتقدیم که انسان قربانی تقدیر خود نیست و باید ارباب تغییر باشد.نکاتی که در ادامه این مطلب ارائه می شوند بسیار ساده هستند. اگر به دلیل ساده بودن آنها را نادیده بگیرید تغییری در شما بوجود نخواهند آورد.

قدم اول- اشراف کامل به متن سخرانی

ما باید به آنچه که ارائه می دهیم کاملا واقف باشیم. یکی از دلایل ایجاد اضطراب در شما، نگرانی بابت فراموشی جزء و یا کل متن سخنرانی است.بهتر است ازچند روز قبل چندین بار متن سخنرانی را بررسی کرده و یا موضوعات قابل بحث را مرور کنید.هرچقدر اشراف شما به موضوع مورد بحث و یا متن سخنرانی بیشتر باشد نگرانی شما کمرنگ تر می شود.

تصویرسازی ذهنی به هنگام مرور مطالب کمک شایانی به پیشبرد اهداف شما خواهد کرد.به این صورت که در ذهن خود یک اجرای تمام عیار را شبیه سازی کنید که شامل موضوع و یا موضوعات  مورد بحث،نوع پوشش،مدل مو،طرز ایستادن و حرکات دست و بدن،سوالات احتمالی که ممکن است پرسیده شود و … می گردد.

قدم دوم-تمرین جلوی آینه و یا افراد بسیار صمیمی و نزدیک

پس از اجرای ذهنی نوبت اجرای فیزیکی و واقعیست.تمام آنچرا که قرار است ارائه داده شود،در حضور یک دوست صمیمی،یکی از اعضای خانواده و یا در مقابل آینه به دفعات تمرین کنید.

دقت کنید که نحوه اجرا،نوع پوشش ،کلمات و زبان بدن شما باید تا جای ممکن به حقیقت نزدیک باشد برای مثال از همان لباسی که قرار است در جلسه به تن کنید استفاده کنید و ….

 

قدم سوم- تمرین در جمع های کوچک

از دوستان و اعضای خانواده خود تقاضا کنید تا به سخنرانی شما گوش کنند و در آخر نظر همگی را نسبت به اجرای خود جویا شوید. این کار باعث می شود تا به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرید و با تلاش و تمرین زیاد نکات مثبت را تقویت و نکات منفی را کم رنگ تر کنید.

نکات مهم

  • سخنران و گوینده ای موفق است که کلمات و نوع گویش و شیوه سخنرانی او برای همگان باور پذیر و قابل فهم باشد.

استفاده از کلمات ثقیل و سنگین و در عین حال استفاده از کلمات ضعیف و کم ارزش همچنین انجام حرکات نا متعارف در حین سخنرانی نه تنها به موفقیت شما کوچکترین کمکی نخواهد کرد بلکه باعث ضربه زدن به وجهه شما نزد مخاطب می شود. همواره به یاد داشته باشید که راز موفقیت در هر کاری رعایت تعادل است.

امیدواریم با تمرین و تکرار این مطالب در رسیدن هدفهای بزرگتان موفقیت های چشمگیری نصیبتان شود. لازم به یادآوری است که اینها تنها بخش کوچک اما اثرگذار از مطالبی هست که برای بهبود مهارت سخنرانی میتوانیم استفاده کنیم. در مقالات بعدی درباره راهکارهای اثربخش بیشتری برای شما خواهیم گفت .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.