درمان آسیب های روانی، اولویت فراموش شده

درمان آسیب های روانی، اولویت فراموش شده

درمان آسیب های روانی
0 54

درمان آسیب های روانی، اولویت فراموش شده

 

احساسات و روان ما همواره ممکن است صدمه ببینند، همانطور که بدن ما ممکن است مصدوم شود. در واقع باید گفت هنگامی که بدن مصدوم یا زخمی می شود، طبیعت به کمک انسان می آید و با ایجاد حفاظی در برابر محل صدمه و زخم، از آسیب های بعدی بدن دفاع می کند. درباره عواطف و احساسات نیز این امر صادق است، مثلاً هنگامی که فردی ما را ناراحت می کند، مقاومت روانی و احساس ما افزایش پیدا می کند. هنگامی که جراحتی بر روی صورت ایجاد می شود، بافتی سبب جوش خوردن زخم صورت می شود اما این امر گاهی احساس ناراحتی فرد مجروح را بهبود نمی بخشد و ممکن است فرد مورد نظر از نظر روانی دچار ناراحتی شده و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. اما هنگامی که این فرد عمل جراحی انجام می دهد و جراحت موجود در صورتش از بین می رود، اعتماد به نفس از دست رفته اش بر می گردد. اما این احساس جدید حاصل غیرمستقیم عمل جراحی است و مهمترین امر، از میان رفتن جراحات احساسی خواهد بود. باید به این نکته دقت کرد که بسیاری از افراد بدون صدمه جسمی نیز از صدمات روحی و احساسی رنج می برند. این افراد ممکن است در گذشته از سوی شخصی دچار ناراحتی و رنجش شده باشند به طوری که از این رنجش یک پوسته روحی برای خود ایجاد کرده باشند. این پوسته ای که ایجاد شده، نه تنها آنان را از شخص مورد نظر دور می کند بلکه آنها را از همه انسان ها چه دوست و چه دشمن بر حذر می دارد. نظیر زخم صورت، دوری بیش از اندازه از منبع اولیه ناراحتی می تواند آسیب پذیری انسان را بیشتر کند. صدمات و زخم های روانی و احساسی در واقع انسان را از زندگی خلاق باز می دارد. فردی که به بیماری احساس و روان مبتلااست، نه تنها تصویر ذهنی اشخاص دوست نداشتنی و ناتوان را دارد بلکه در نظرش دنیایی که در آن زندگی می کند، آکنده از خصومت و دشمنی است. این فرد به دور خود حصار می کشد، به طوری که نه می تواند به خود کمک کند و نه به دیگران.

اعتماد به نفس از دست رفته
اعتماد به نفس از دست رفته

برای اینکه روان و احساس ما زخمی نشود و صدمه نبیند، راهکارهایی وجود دارد که می تواند اثربخش باشد. نخستین راهکار این است که ما نباید فردی زودرنج باشیم. زودرنجی باعث صدمات روحی و روانی می شود. درنتیجه بدین معنی که باید تصویر ذهنی بهتری برای خود بسازیم تا تحت تاثیر حوادث جزئی و اتفاقات ناخوشایند احساس خطر و ناراحتی نکنیم. انسان قوی و نیرومند در مقابل هر اتفاق جزئی احساس خطر نمی کند. همچنین باید به تقویت آرامش و عزت نفس پرداخت. در واقع انسان دارای آرامش و عزت نفس کافی ناراحتی های جزئی را تحمل می کند و ناراحتی های عمیق را هم آسانتر از سر می گذراند. راهکار بعدی که می توان در نظر گرفت، اتکا به نفس و احساس مسئولیت کردن افراد است که سبب کاهش آسیب پذیری می شود. در واقع انسان منفعل و وابسته، سرنوشتش را به دست دیگران و به دست شرایط و شانس می سپارد و در نتیجه در معرض صدمات روانی قرار می گیرد. بنابراین برای دوری از صدمات احساسی و روانی باید سعی کرد اتکا به نفس بیشتری به دست آورد و در قبال زندگی و نیازهای احساسی خود پذیرای مسئولیت شوید.

درمان آسیب های روانی
درمان آسیب های روانی

درمان صدمات احساسی روش و راهکار مفید و موثر دیگری است که برای از بین بردن صدمات روحی مورد استفاده قرار می گیرد. برای این کار باید آرامش خاطر خود را حفظ کنید. در واقع وقتی احساسمان جریحه دار می شود، وقتی احساس می کنیم که تحقیر شده ایم، دچار حالاتی می شویم که همگی ناشی از واکنش خود ماست. در واقع ممکن است احساس ترس کنیم و یا عصبانی شویم، در این حالات باید آرامش خود را حفظ کرده و خود را تحت تاثیر این احساسات قرار ندهیم.

آرامش خود را حفظ کنیم
آرامش خود را حفظ کنیم

در گام بعدی باید بتوانیم صدمات روانی و احساسی گذشته را از بین ببریم. برای این کار باید ناراحتی و صدمات را از ریشه از بین برد و در واقع باید روح و روان را جراحی کرد. گذشت و بخشش خطا و اتفاق های گذشته درمان زخم روح است. ما می توانیم با گذشت کردن و بخشش، صدمات احساسی خود را جراحی کنیم. گذشت وقتی واقعی و حقیقی باشد موجب بهبود صدمات روانی و احساسی می شود. گاهی نیز ما با محکوم کردن خویش، با احساس پشیمانی و تاسف خوردن، احساس گناه می کنیم و نمی توانیم خود را ببخشیم. حقیقت این است که احساس پشیمانی کردن و تاسف خوردن برای وقایع گذشته ما را در همان زمان نگه می دارد به طوری که می توان گفت چنین فردی همواره در گذشته زندگی می کند. ما باید بدانیم که همه افراد ممکن است دچار اشتباه و خطا شوند و ما هم از این امر مستثنی نیستیم. اما برای از بین بردن صدمات روان و احساس باید هم درباره خود و هم درباره دیگران، گذشت داشته باشیم و هم خود و هم دیگران را ببخشیم و بدین وسیله روح و روان خود را سبکبار کنیم. در چنین شرایطی است که دیگر احساس گناه بر روح و روان ما فشار نمی آورد. بنابراین با به کار بردن راهکارهای ذکر شده می توان صدمات روانی و احساسی خود را معالجه و درمان کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.