تاثیر منفی طلاق بر تحصیل فرزندان

طلاق و جدایی عواقبی را به دنبال دارد

تاثیر طلاق بر تحصیل کودکان
1 53

تاثیر منفی طلاق بر تحصیل فرزندان

 

طلاق و جدایی عواقبی را به دنبال دارد که این عواقب دامنگیر فرزندان کسانی که طلاق می گیرند نیز می شود. برای مثال موجب بدتر شدن کارایی تحصیلی فرزندان می شود.

تاثیر منفی طلاق بر کودکان
تاثیر منفی طلاق بر کودکان

البته در پژوهشی که در این زمینه در آلمان انجام شد، نشان می دهد که این امر همیشه صادق نیست.

یک طلاق و جدایی به ندرت بدون دعوا و و تشنج اتفاق می افتد. در چنین جو متشنج که در خانه حکمفرماست، علاوه بر زن و مرد، کودکان نیز آسیب می بینند. این امر بر روی تحصیل فرزندان نیز تاثیر خواهد گذاشت. البته این امر همیشه اتفاق نمی افتد.

این موضوع از نتایج تحقیقی بدست آمد که جامعه شناسی بنام «میشائیل گرتز» در یکی دانشگاه های اروپایی انجام داده است و در مجله  European Sociological Review به چاپ رسیده است.  درباره امور تحصیلی فرزندان باید گفت که، کارایی تحصیلی کودک پس از جدایی والدین بدتر می شود و این امر هنگامی بیشتر تاثیر دارد که فرزند در مقطع راهنمایی تحصیل می کند. اما وقتی جدایی والدین هنگامی اتفاق بیفتد که فرزندشان در دوران دبیرستان تحصیل می کند، تاثیر منفی آن بر درس و تحصیل وی کمتر است.

تاثیر طلاق بر تحصیل
تاثیر طلاق بر تحصیل

گرتز تحقیقاتی را بر روی ۱۶۴۸ نوجوان که والدینشان در کودکی و یا سالهای بعدی تحصیلشان جدا شده بودند انجام داد و درباره کارایی درسی، آنها را با خواهران برادرانشان مقایسه کرد. داده های این تحقیق توسط بخش اجتماعی و اقتصادی وابسته به انستیتو اقتصادی آلمان در برلین نگهداری می شود.

تقریبا یک سوم زوجها در کشور آلمان طلاق گرفته اند. در سال گذشته این تعداد حدود ۱۶۶۰۰۰ بود. در نیمی از این طلاقها کودکان خردسال وجود دارند. تا به حال همه جامعه شناسان  عقیده دارند که پس از طلاق و جدایی والدین، کارایی تحصیلی کودکان بدتر خواهد شد.

بر اساس تحقیقات، گرتز می گوید که پس از جدایی والدین احتمال اینکه کودکی که در دوره راهنمایی است، افت تحصیلی پیدا کند  ۱۵ درصد بیشتر خواهد بود. همچنین فرزندان طلاق در سن ۱۶ سالگی بدترین کارایی تحصیلی را در درس زبان آلمانی و ریاضیات داشتند. از نتایج دیگر این تحقیق این بود که در فرزندان طلاق که والدینی با سطح تحصیلی بالا دارند، تاثیر منفی طلاق، کمتر است. بر اساس تحقیقات، در جدایی و طلاق والدین بخصوص سطح تحصیلات پدر تعیین می کند که کودک در مدرسه وضعیت تحصیلی اش بدتر شود یا نه. حتی اگر هم کودک پس از جدایی والدین، با مادرش زندگی کند،  پدری که سطح تحصیلات بالایی دارد، می تواند از نظر مالی و همچنین از نظر ارتباطی، باز هم فرزندش را خوب مورد حمایت قرار دهد. پس بنابراین بر اساس این تحقیقات سطح تحصیلات پدر خانواده، تاثیر مهمی خواهد داشت.

تاثیر تحصیلات والدین بر کودک
تاثیر تحصیلات والدین بر کودک

این جامعه شناس می گوید خانواده هایی با سطح تحصیلات بالا می توانند تاثیرات منفی طلاق و جدایی را بر درس و تحصیل کودکانشان بهتر کنترل نمایند. البته این امر فقط درباره طلاق و جدایی صدق نمی کند بلکه درباره وقایع منفی دیگر زندگی نیز می توان گفت که خانواده هایی که از سطح تحصیلات بالایی برخوردار هستند، بهتر می توانند با آن کنار بیایند. مثلا کودکانی که در هنگام تولد وزن کمی دارند و یا کودکانی که زودتر از موعد به مدرسه می روند، در آینده تحصیلی آنان تاثیر منفی دارد. که در خانواده هایی که از سطح تحصیلی بالا برخوردارند، این تاثیرات منفی کمتر احساس می شود. این امر در تحقیقات گذشته نیز به اثبات رسیده است

1 نظر
  1. مهسا می گوید

    سلام درود بر شما بسیار کاربردی بود ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.