انجام تکالیف روزانه چه تاثیری در یادگیری دانش آموزان دارد ؟

انجام تکالیف روزانه در منزل توسط دانش آموزان بسیار مفید است

تکلیف درسی
0 253

انجام تکالیف روزانه چه تاثیری در یادگیری دانش آموزان دارد ؟

 

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد، انجام تکالیف روزانه در منزل توسط دانش آموزان به صورت مستقل برای یادگیری بسیار مفید است و کارایی دانش آموزان را بهبود می‌بخشد. البته به شرط اینکه این تکالیف زیاد نباشد. بر اساس این تحقیق، والدین باید به فرزندان دانش آموز خود تذکر دهند که انجام تکالیف منزل برایشان خوب است و موجب یادگیری بیشتر در آنان می‌شود.

 

تکلیف دانش آموزی
تکلیف دانش آموزی

 

البته ممکن است دانش آموزان به این سخن توجهی نشان ندهند و تکالیف منزل خود را با دقت انجام ندهند اما آنها باید بدانند تکالیف روزانه منزل که به آنها داده می‌شود، مانند ویتامین عمل می‌کند و آنها را در یادگیری درس قوی تر می‌کند. البته بر اساس این تحقیق نباید تمام وقت دانش آموزان و نوجوانان به انجام تکالیفشان بگذرد و هیچ تفریحی نداشته باشند مثلاً می‌توانند وقت خود را در منزل، به صحبت با اعضای خانواده و یا مشاعره نیز صرف کنند.

این پژوهش توسط یک تیم تحقیقاتی اسپانیایی انجام شده است. محققان در اسپانیا، این تحقیق را با بیش از ۷۷۰۰ دانش آموز در حدود سن ۱۴ سال انجام دادند. این دانش آموزان بین یک یا دو ساعت در روز تکالیف منزل خود را انجام می‌دادند. تکالیف منزل آنها بیشتر در درس ریاضیات و علوم طبیعی بود. در واقع محققان و روانشناسان به این نتیجه رسیدند که اگر هر دانش آموزی به‌طور منظم و  مستقل و بدون کمک والدین و بقیه دانش آموزان، تکالیف منزل روزانه خود را انجام دهد، در حد قابل توجهی در درس مورد نظر و مورد تحقیق که ریاضیات و علوم طبیعی بود، پیشرفت خواهد کرد و در امتحانات نمره بالاتری نسبت به سایر دانش آموزان به‌دست می‌آورد.

 

مشق شب
مشق شب

 

البته در تحقیق مورد نظر مشخص شد تکالیف روزانه منزل برای دانش آموزان نباید زیاد باشد. به گفته محققان اگر تکالیف مورد نظر بیش از یک ساعت باشد، نتیجه عکس خواهد داشت. خاویر سوارز آلوارز، یکی از محققان این تیم تحقیقاتی گفت: اطلاعات به‌دست آمده از این تحقیق نشان می‌دهد که مقادیر زیاد تکالیف منزل برای دانش آموزان ضروری نیست، بلکه مهم، نظم و انجام تکالیف به صورت مستقل و برنامه ریزی توسط خود دانش آموز در انجام تکالیف روزانه منزل جهت یاد گرفتن دروس می‌باشد.

در واقع محققان بر این موضوع تأکید دارند که دانش آموز، در انجام تکالیف روزانه منزل بتواند به تنهایی دروس را یاد بگیرد و به اشتباهات خود پی ببرد و بتواند اشتباهاتش را تصحیح کرده و انگیزه به خود بدهد و ناامید نشود. به گفته محققان این تیم تحقیقاتی، تنها یاد گرفتن دروس و حجم زیادی از اطلاعات قابل قبول نیست بلکه مهم این است که دانش آموز، تکالیف روزانه منزل خود را، مستقل و به سلیقه خود انجام دهد و این امر به یادگیری دروس کمک زیادی می‌کند. پس بهتر است والدین فرزندان دانش آموز خود را در انجام تکالیف آزاد گذارند و به آنها یاد دهند که خودشان مسئولیت انجام تکالیف روزانه منزل را بر عهده دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.