بیایید در زمان حال زندگی کنیم!

این امر که بیاموزیم چگونه در زمان حال زندگی کنیم، اهمیت بسیاری دارد.

در زمان حال زندگی کنیم
0 43

بیایید در زمان حال زندگی کنیم !

 

این امر که بیاموزیم چگونه در زمان حال زندگی کنیم، اهمیت بسیاری دارد و باعث می‌شود بتوانیم از توانایی‌ها و قابلیت‌های خود در زمان حال استفاده نماییم.

اما چنانچه دائماً به گذشته یا آینده بیاندیشیم، زمان حال را از دست می‌دهیم. هر روز صبح سعی کنید با نشاط صبح را آغاز کنید و دیدگاه مثبتی به زندگی داشته باشید و از هر لحظه زندگی‌تان استفاده کنید. اگر می‌خواهید انرژی و نشاط را در هر لحظه تجربه کنید، درک چگونگی زندگی در زمان حال، اهمیت اساسی دارد. هنگام رویارویی با زندگی، این موضوع کار آسانی نیست ولی این مهارت را می‌توانید کسب نمایید. به عنوان مثال معمولاً هنگام رفتن سر کار، بارها متوجه شده اید که به مقصد رسیده‌اید اما به چیزهایی که در مسیر شما بوده توجه چندانی نکرده اید. اما اگر در زمان حال زندگی می‌کنید، نسبت به هر لحظه از قدم برداشتن خود و چیزهایی که در مسیر می‌بینید و افکاری که حین راه رفتن به سمت مقصد داشتید، هشیار هستید.

هدف
هدف

در واقع در زمان حال بودن یعنی هشیار بودن نسبت به اتفاق‌ها، افکار و احساسات‌تان که مربوط به آن لحظه از زمان است.  نداشتن لحظه‌ای برای استراحت، ما را از بودن در لحظه حال دور می‌کند. گاهی ممکن است آنقدر مشغول باشید که آنچه در اطرافتان وجود دارد نبینید. در واقع باید گفت آگاه بودن و لذت بردن از هر لحظه بسیار اهمیت دارد. اگر بخواهیم شاد باشیم باید روی زمان حال تمرکز کنیم و از لحظه‌ها و حتی از شادی‌های کوچک زندگی لذت ببریم.

امکان دارد که بسیار مشغول و در عین حال فرد موفقی باشیم با این حال در تسلط بر زندگی فرد موفقی نباشیم. در واقع باید گفت آگاه بودن یکی از راهکارهای مهم برای زندگی در زمان حال است. آگاه بودن یعنی کشف کردن اکنون. همچنین آگاه بودن به این معناست که فکرهای دیگری را که در سرمان می‌گذرد بیرون برانیم تا در کارهایمان کارآمدتر بوده و آرامش بیشتری داشته باشیم. برای آگاه بودن باید به رها کردن احساسات منفی و ناراحتی‌های گذشته بپردازیم. برای اینکه آگاهی شما بیشتر شود، می‌توانید از راه تمرکز، به خود کمک کنید. تمرکز حواس را تمرین کنید.

تمرکز بر هدف
تمرکز بر هدف

تمرکز حواس به این معنی است که از دنیای درون خود که همان افکار و احساسات شماست و همچنین دنیای بیرون تان  آگاه باشید و آن را به خاطر بسپارید و به کارهایی که باید انجام دهید فکر نکنید و با خود جملات مثبتی را تکرار کنید. همچنین از تنفس خود آگاه باشید مثلاً نفس عمیقی بکشید و با تمرکز به دیگران و حرف‌هایشان توجه کنید. وقت صرف غذا به طعم آن توجه کنید. در پایان روز کارهایتان را مرور کرده و بابت کارهایی که کرده اید به خود تبریک بگویید. تمرین، نظارت بر بدن است.

راهکار دیگری که برای بودن در زمان حال می‌توان گفت این است که خود را بشناسید. مثلاً درباره خود از دیگران سؤال نمایید شاید خودتان هرگز از برخی توانایی هایتان آگاه نیستید یا بیشتر درباره خود فکر کنید شاید مهارتی دارید که آن را دست کم می‌گیرید.

روش دیگر برای زندگی در زمان حال این است که نفرت و کینه و خشم را کنار بگذارید و خود را از این احساسات رها سازید. در واقع در زندگی با هر مسأله‌ای که روبه‌رو می‌شویم، سه چیز اتفاق می‌افتد. اول موقعیت و توجهی است که نسبت به آن داریم، دوم تفسیر ما از آن مسأله و سوم خاطراتی که پس از آن رویداد باقی می‌ماند. با توجه به این، فکر کنید که چگونه می‌توانید احساسات منفی‌تان را رها کنید. در واقع باید گفت پیش از آنکه در زمان حال زندگی کنید باید آن پیوند منفی با گذشته را رها کنید. همچنین یاد بگیرید که گذشته تان را بپذیرید و این همیشه ساده نیست بخصوص اگر گذشته‌ای سخت داشته اید. باید به خودتان اجازه دهید تا گذشته را آن‌گونه که بوده است ببینید و تفکرات و احساسات تان را بدون قضاوت بپذیرید. برای رها کردن گذشته باید افکارتان را به چالش بکشید.

در آرامش باشید
در آرامش باشید

به این صورت که شواهد را بررسی کنید یعنی شواهد تأیید کننده و نقض کننده افکارتان را جمع‌آوری کنید.  همچنین برای به چالش کشیدن افکارتان به دنبال موارد جایگزین باشید به این صورت که از خود بپرسید آیا توضیح یا روش دیگری برای درک مسائل وجود دارد. روش دیگر داشتن نگاهی فراگیر به همه چیز است یعنی اینکه می‌توانید به گذشته نگاه کنید و مسائل را به سادگی مثل رویدادهایی هر چند ناخوشایند فقط به عنوان رویداد و اتفاق ببینید. روش دیگر بودن در زمان حال این است که به تقویت کردن نشاط و خرسندی در خود بپردازید، نهایت استفاده را از زندگی ببرید و با اطرافیان روابط خوب داشته باشید و بدانید رعایت حال دیگران، رضایت فراوانی به همراه دارد.

همچنین باید راه‌های مؤثری برای  با نشاط و شاد بودن بیابیم. راهکار دیگری که با آن می‌توانید در زمان حال زندگی کنید، زمانی  است  که غرق در کار و فعالیتی  می‌شوید. در این هنگام ممکن است خود را پرنشاط حس کنید و زمان را فراموش می‌کنید. به‌طور مثال خواندن کتابی که مورد علاقه شماست.این احساسی است مثبت که به میزان قابل توجهی به رضایت از زندگی تان کمک می‌کند. در پایان باید گفت اگر اجازه دهیم مشکلات گذشته و آینده روی لحظه حال ما اثر بگذارند، این موضوع به اضطراب، نگرانی، افسردگی، بی حوصلگی و ناامیدی منجر می شود. بسیاری از ما با نادیده گرفتن نکات مثبت زمان حال، منتظر روزی بهتر هستیم و آن روز ممکن است هرگز نرسد. پس بهتر است  همین لحظه و زمان حال را غنیمت بدانیم  و احساس خوب و مثبتی داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.