باورها و تفکرات مثبت داشته باشید!

هنگامی که اتفاقی برایمان می‌افتد، باورهای ما درباره آن واقعه و طرز تفکر ما درباره آن، احساس و رفتار ما را شکل می‌دهد.

تفکرات مثبت
0 287

باورها و تفکرات مثبت داشته باشید!

 

هنگامی که اتفاقی برایمان می‌افتد، باورهای ما درباره آن واقعه و طرز تفکر ما درباره آن، احساس و رفتار ما را شکل می‌دهد. در واقع افکار و باورهایی که ما درباره حوادث داریم، احساسات ما را به وجود می‌آورند. بنابراین برای داشتن احساسی بهتر در زندگی باید باورها و تفکراتی مثبت و سازنده داشته باشیم و افکار منفی و مخرب را از خود دور کنیم. در اینجا ما راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنیم که بوسیله آن می‌توانید با تفکرات و احساسات منفی خود برخورد کنید و احساس بهتری داشته باشید.

یکی از روشهایی که پیشنهاد می‌کنیم این است که خطاهای شناختی خود را بشناسید. اما خطاهای شناختی چیست؟ تفکر هیچ یا همه چیز، در این نوع تفکر فرد با مسائل مطلق برخورد می‌کند و همه چیز را سفید یا سیاه می‌بیند.

 

احساس عالی
احساس عالی

 

درشت نمایی: در این خطای شناختی حوادث بدون توجه به تناسب آن در نظر گرفته می‌شود. فیلتر ذهنی، به جنبه‌های منفی فکر کرده و جنبه‌های مثبت نادیده گرفته می‌شود. تعمیم مبالغه آمیز، هر رویداد منفی، شکستی همیشگی تلقی می‌شود. بی‌توجهی به امر مثبت، فرد اصرار دارد که موفقیتهای وی ارزشی ندارد. نتیجه‌گیری شتابزده، ذهن خوانی صورت می‌گیرد یعنی بی‌دلیل واکنش دیگران، منفی در نظر گرفته می‌شود یا اینکه پیشگویی صورت می‌گیرد یعنی بی‌دلیل پیش‌بینی بد می‌کند.

برچسب زدن: فرد خطاها و اشتباهات را به خود نسبت می‌دهد مثلاً بجای اینکه بگوید «اشتباه کردم» می‌گوید «اشتباه کار» هستم. شخصی‌سازی و سرزنش، فرد گناه‌ها را به گردن گرفته و خود را بخاطر کاری که مسئول آن نبوده، سرزنش می‌کند. عبارت‌های باید دار، در این خطا فرد، با کلمات «باید» یا «نباید» از خود و دیگران انتقاد می‌کند استدلال احساسی، فرد، با توجه به احساس خود، نتیجه می‌گیرد. احساس می‌کنم کودن هستم پس حتماً کودن هستم.

 

باور درست
باور درست

 

راهکار دوم این است که پس از نوشتن فکر منفی و تشخیص خطای شناختی آن باید به این امر بیندیشید که چه دلیلی برای فکر منفی تان دارید.

در واقع باید گفت بجای آنکه فرض را بر درست بودن تفکرات منفی خود بگذارید، به بررسی نشانه‌های واقعی آن بپردازید. مثلاً اگر احساس شما این است که هرگز کاری را درست انجام نمی‌دهید، می‌توانید به کارهایی که توانستید به ثمر برسانید، فکر کنید.

راه بعدی این است که می‌توانید با خود مهربان‌تر برخورد کنید و خود را سرزنش نکنید مانند هنگامی که اگر دوستتان چنین حادثه‌ای برایش اتفاق افتاد، با او برخورد می‌کردید، بنابراین همان‌طور با خود برخورد کنید و از تحقیر کردن خود بپرهیزید.

 

تفکرات خوب
تفکرات خوب

 

روش بعدی این است که اندیشه منفی خود را مورد امتحان و آزمون قرار دهید. راهکار بعدی این است که هنگامی که شرایط بدی برایتان پیش می‌آید بجای آنکه خود را کاملاً بازنده محسوب کنید، موضوع را به‌صورت مطلق نبینید یعنی اینکه برای مشکل پیش آمده امتیازی از صفر تا صد در نظر گرفته و تفکر «همه یا هیچ» را کنار بگذارید.

راهکار دیگر این است که می‌توانید برای اینکه از واقع بینانه بودن افکار و تلقی هایتان اطلاع پیدا نمایید، از دیگران درباره آن افکار سؤال کنید. در روش بعدی باید گفت که یکی از رایج‌ترین خطاهای شناختی، انتقاد از خویشتن است. بجای اینکه فرض را بر بدی خود بگذارید و خویشتن را بخاطر مشکل به وجود آمده سرزنش کنید، به عوامل دیگری که باعث به وجود آمدن این مشکل شده نیز توجه و سعی کنید به حل کردن مسأله پیش آمده بپردازید. در واقع، منظور انکار اشتباهات احتمالی شما نیست بلکه به جای آن علل مسأله را به شکل عینی تری بیابید. درباره راهکار بعدی می‌توان گفت که می‌توانید امتیازات و مضرات یک تفکر منفی یا یک احساس منفی، یا یک رفتار منفی را با خود بسنجید مثلاً تفکری منفی مانند «سعی و تلاش من تنها وقت تلف کردن است و به نتیجه نمی‌رسم» را بنویسید و به تحلیل آن بپردازید. روش پیشنهادی دیگر، این است که مراقب استفاده از واژه‌ها باشید مثلاً به خود صفاتی مثل نادان یا بازنده نسبت ندهید.

 

افکار خوب
افکار خوب

 

راهکار پیشنهادی پایانی نیز این است که از جملاتی استفاده کنید که بار عاطفی کمتری داشته باشد. این راهکار، راه مؤثری برای برخورد با عبارات «باید» دار است و بجای آن از عباراتی مثل «بهتر است که…» استفاده کنید. در واقع با این کار از شدت ناراحتی و فاجعه‌آمیز بودن مسأله کاسته می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.