انواع مدل های بیانی

مدل های بیانی
0 59

فرض کنیم وظیفه خیلی مهمی به ما محول شده است که باید در مدت زمان کوتاه و مشخصی انجامش دهیم. برای اینکه کارمان را سر موقع تموم کنیم باید از یکی از دوستانمان به اسم امیر مصطفی کمک بگیریم.

اگر شما بودید چگونه آن را بیان می‌کردید؟

بررسی انواع مدل های بیانی

مدل های بیانی

به بررسی چهار مدل برای بیانِ این مورد بپردازیم تا ببینیم چگونه خوب صحبت کنیم و فن بیان قوی داشته باشیم تا بتونیم درخواست خودمان را مطرح کینم:

  • مدل خشونت آمیز: ببین امیر، من الان تو ی مخمصه گیر افتادم. تو باید به من کمک کنی تا سریع این کار رو تموم کنم. به من نگو که الان گرفتار انجام کار دیگه‌ای هستی، این بهانه واقعاً برام قابل قبول نیست. پس بشین اینجا تا برات کاری رو که باید انجامش بدی رو بگم.
  • مدل ناقاطعانه: سلام امیر جان، حالت خوبه. امیر من اصلا ً نمیخام برات زحمت درست کنم. میدونم که خیلی گرفتاری. حقیقتش کارِ سنگینی به من محول شده. شاید فرصت داشته باشی کمی به من کمک کنی. البته اگه نمی خوای این کارو بکنی هم اصلا ً اشکالی نداره‌هااااا.
  • مدل طلبکارانه: امیر، میدونم که تو آدمی نیستی که بخای به خاطر بقیه خودت رو به زحمت بندازی. شوخی کردم بابا ناراحت نشو. هفته گذشته یادته تو دردسر افتادی من بهت کمک کردم؟ خوب، الان من به کمکت نیاز دارم. البته نگران نباش، کاری که ازت میخام خیلی هم سخت نیست.
  • مدل قاطعانه: امیر، به من یک کار مهمی محول شده که باید یک هفته‌ای انجامش بدم. ممنون میشم اگه بتونی کمکم کنی چون بخشی از این کار دقیقا ً تجربه و تخصص شمارو لازم داره. می خواهم ازت خواهش کنم اگه تمایل داری امروز بعد از ظهر چند دقیقه وقتت رو به من بدی تا باهم در موردش صحبت کنیم.

همانطور که در این مثال ها دیدیم، یک پیام می تواند به چهار شیوه‌ی مختلف انتقال داده شود و تنها یک سخنگوی قاطع می تواند با صراحت و به شیوه‌ای مثبت درخواست کمکِ خودش رو مطرح کند و اهمیت موضوع را انتقال بدهد.

  • در مدل خشونت آمیز، بصورت یک خواسته ی متوقعانه به نظر می رسد.
  • در مدل ناقاطع، شخص مقابل به درستی نمی داند که آیا چیزی از او خواسته شده یا خیر
  • در مدل طلبکارانه، حس طعنه و حس (تو به من بدهکاری) وجود دارد.

همه این  سه حالت موجب می شوند دوست ما تمایلی به کمک نداشته باشد.

بنابراین بهتر است برای داشتن فن بیان قوی در درخواست کردن، از مدل قاطعانه استفاده کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.