افکار منفی خود را شکست دهید!

بررسی و شناخت افکار منفی که افکاری مخرب هستند و باعث تضعیف روحیه فرد می‌شوند.

افکار منفی را شکست دهید
0 78

افکار منفی خود را شکست دهید!

بررسی و شناخت افکار منفی که افکاری مخرب هستند و باعث تضعیف روحیه فرد می‌شوند، همچنین مبارزه و غلبه بر این افکار و تقویت افکار مثبت می‌تواند امری بسیار مهم باشد. این مقاله، به شناسایی و بررسی بیشتر تفکرات منفی می‌پردازد سپس راهکارهایی را برای غلبه بر آن ارائه خواهد کرد.
افرادی که دارای افکار منفی هستند، کسانی هستند که جنبه منفی مسائل و کارها را می‌بینند و تا جایی که امکان دارد، از انجام دادن کار یا اظهار امیدواری درباره آن خودداری می‌کنند و بیشتر بر معایب و مشکلات آن متمرکز می‌شوند.

افکار مثبت را تقویت کنید
افکار مثبت را تقویت کنید

افکار منفی، تفکراتی هستند که مانع موفقیت در انجام اموری است که به طور قطع از سرانجام آنها خبر نداریم. به عبارت دیگر شاید بتوان گفت تفکر منفی در واقع برداشتی منفی از رویدادهای خوب و به ظاهر بد زندگی است.

معمولاً باورهای منفی، بر اثر واقعه‌های مهمی در زندگی به وجود می‌آیند اما اگر یک بار دیگر به واقعه‌ای که یک باور منفی را ایجاد کرده فکر کنیم، ممکن است متوجه شویم که می‌توانستیم از آن رویداد، باورهای مثبتی را هم نتیجه بگیریم.

نا امید نباشید
نا امید نباشید

افکار منفی می‌تواند امید به آینده را از بین ببرد، اما چون اعمال ما نتیجه افکار ما است، بنابراین چنانچه فردی بتواند تفکراتش را تغییر دهد می‌تواند به‌صورت متفاوتی عمل کند.

در اینجا باید به نکته‌ای مهم اشاره کنیم که بسیاری از ما که دارای افکاری منفی هستیم، از این امر غافلیم. به این صورت که ما با تفکر منفی باعث جذب حادثه منفی شده‏ایم. این مسأله را می‌توان به این صورت توضیح داد که، ابتدا ما فکر می‏کنیم، سپس آن را در ذهن می‏پرورانیم، به آن پر و بال می‏دهیم، آن را به زبان جاری می‏سازیم سپس تلقین می‏کنیم و در نتیجه آن را جذب و آن را در زندگی خود مشاهده می‏کنیم. یکی از ویژگی‌های مهم دیگر افکار منفی این است که این فکرها، این قدر در ذهن باقی می‌ماند و به دنبال هم می‌چرخد تا یک ماجرای منفی بزرگ در ذهن شکل بگیرد.

تفکرات منفی باعث از دست دادن اعتماد به نفس می‌شود. در واقع افرادی که عزت نفس بالایی دارند، به طور طبیعی دارای تفکر مثبت هستند، از سوی دیگر، داشتن دید مثبت در زندگی، به معنی وجود عزت نفس بالا در افراد است. همچنین نتایج منفی تفکر منفی، آنچنان قوی است که ممکن است باعث آسیب‌پذیری نسبت به بیماری‌ها شود. از نتایج دیگر تفکرات منفی، دورکردن هر آنچه مثبت است از خود، تفکر جبرگرایی، شکست خوردن، از دست دادن قدرت تصمیم‏گیری، پر شدن ذهن از تفکرات منفی و اندیشه‌هایی ویران‌کننده است. این افکار هنگامی که به ذهن راه یابند، تعمیم یافته و بسرعت تمام ذهن را اشغال می‌کنند. در این حالت ما در اختیار تفکرات منفی خود قرار داریم اما افکار مثبت، افکاری انرژی‌بخش هستند که بر اثر تلقین و تمرین به ذهن راه می‌یابند. در این صورت کنترل فکر در اختیار ماست.
مثبت‌گرایی امری درونی است. با این حال، وقایع بیرونی هم بر آن تأثیر می‌گذارند. عوامل محیطی می‌توانند بر احساسات افراد اثر بگذارند، با ایجاد فضایی راحت و آرامبخش، می‌توانید نظر خود را نسبت به دنیا بهتر کنید.

اینک اگر بخواهیم راهکارهایی را برای مبارزه با افکار منفی ارائه دهیم، موارد زیر را پیشنهاد می‌کنیم. ما باید با طرز فکر خود و انواع آن از جمله افکار مثبت و منفی آشنایی داشته باشیم و بدانیم که طرز فکر ما تا چه اندازه روی احساسات و نحوه رفتار ما، تأثیر می‌گذارد. محافظت از خود در برابر افکار منفی و تقویت افکار مثبت بسیار مهم است.

محافظت از خود در برابر افکار منفی
محافظت از خود در برابر افکار منفی

همچنین باید فکرهای منفی را بشناسید و سعی کنید آنها را به افکار مثبت تغییر دهید؛ برای تغییر دادن افکار منفی و جایگزین کردن آنها با افکار مثبت، لازم است بدانید که افکار منفی، تحریف‌هایی هستند که در واقعیت صورت می‌گیرد، در واقع افکار منفی نوعی واقعیت تحریف شده هستند.
همچنین باید بدانید که این فکرها به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که باید با شناخت دقیق، با آنها روبه‌رو شوید؛ اگر هم دائم این فکرهای منفی در ذهن شما چرخیده باشد، حتماً برای انجام کارها، اعتماد به نفس کافی نداشته‌اید.

به خود تلقین نکنید
به خود تلقین نکنید

راه دیگر برای مبارزه با تفکرات منفی، افزایش اعتماد به نفس است. افزایش اعتماد به نفس راه بسیار مناسبی برای دوری از افکار منفی است. برخی افراد به دلیل کمبود اعتماد به نفس، حتی اتفاقات مثبت را منفی جلوه می‌دهند.

راهکار دیگر، این است که جملات مثبت را فراموش نکنید و این جملات را بارها برای خودتان تکرار کنید. روش بعدی غلبه بر افکار منفی، این است که افکار مثبت را در خود پرورش دهید و نیمه پر لیوان را ببینید. فرصت‌های مبارزه با افکار منفی، در دل خود مشکلات قرار دارند و باید گشت و آنها را پیدا کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.