اعتماد به نفس، عزت نفس و راه‌های تقویت آن

اعتماد به نفس، عزت نفس و راه‌های تقویت آن

اعتماد به نفس
0 127

چه دلایلی برای عزت نفس و اعتماد به نفس پایین وجود دارد؟

عزت نفس پایین می تواند ریشه‌هایی عمیق بر اساس تجربیات دردناک در دوران کودکی داشته باشد که از مهم ترین آنها می‌توان به دوری بسیار طولانی از پدر و مادر، بی توجهی و یا سو استفاده های عاطفی، فیزیکی و یا حتی جنسی اشاره کرد. در سنین بالاتر عزت نفس می‌تواند به وسیله بیماری، طلاق، اتفاقات بد در زندگی مانند از دست دادن شغل، کمبود روابط عاطفی و یا عدم توانایی خویشتن‌داری به خطر بیوفتد. این مشکل خویشتن‌داری به خصوص در کسانی که قربانی سو استفاده های عاطفی، فیزیکی و یا جنسی قرار می‌گیرند و نیز کسانی که قربانی جرایم در زمینه‌های نژادپرستی، فرهنگی و گرایش‌های جنسی هستند بیشتر دیده می‌شود. رابطه بین عزت نفس پایین با اختلالات ذهنی بسیار پیچیده است. افرادی که دارای اعتماد به نفس پایین هستند همیشه دوست دارند دنیا را یک فضای متخاصم تصور کنند و خودشان را به عنوان قربانیان این فضا ببینند. نتیجه این موضوع این است که آنها نسبت به دفاع و ابراز کردن خودشان بی میل می‌شوند و تجربیات و فرصت‌ها را از دست می‌دهند و احساس می‌کنند نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند. تمامی این موارد باعث می‌شود تا این عزت نفس این افراد کاهش پیدا کند و در منجلاب عجیبی گرفتار شوند.

اگر فکر می کنید که عزت نفستان پایین است پس باید بدانید راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید با کمک آنها عزت نفستان را بهبود بخشید و خودتان از آن منجلاب نجات یابید.

تفکر
تفکر

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

دو عدد لیست ایجاد کنید که شامل دستاورد‌ها ونقاط قوتتان است.
به دلیل اینکه افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند چهارچوب منطقی ذهنی ندارند، سعی کنید دوستان و یا اطرافیانی را پیدا کنید که شما را حمایت کنند و به شما در پر کردن این لیست کمک کنند. این لیست‌ها را در جای امن نگه دارید و هر روز صبح بخوانید.

عزت نفس، اعتماد به نفس و راه‌های تقویت آن

 • نسبت به خودتان مثبت اندیش باشید:

همیشه به خودتان یادآوری کنید که با وجود مشکلاتی که دارید یک فرد ارزشمند، بی نظیر و خاص هستید و لیاقت داشتن حس خوب نسبت به خودتان را دارید. به جز اینها شما دارای آگاهی هستید! آگاهی از جهان هستی؛پس تمامی ذهنیت های منفی را از خود دور کنیدو نگویید من باخته ام! من هیچ وقت یک کار را درست انجام نمی‌دهم و یا اینکه هیچ کس مرا دوست ندارد! خلاصه مثبت اندیش باشید.

 • مکان زندگی خود را تمیز، آرام و جذاب نگه دارید

  به عنوان مثال هر زمانی که پنجره را تمیز می‌کنم و یا گیاهانم را آبیاری می‌کنم احساس بسیار بهتری دارم.

اتاق تمیز
اتاق تمیز
 • به بهداشت شخصی توجه داشته باشید:

موهایتان را شانه کنید، دوش بگیرید، ناخن‌هایتان را مرتب کنید و …

 • کارهایی را که برای مدت زمانی رها کرده بودید ادامه دهید

از جمله آنها می‌توان به پر کردن یک کار، نقاشی مجددا آشپزخانه و یا تمیز کردن باغچه و … اشاره کرد.

 • لباس‌های تمیزی بپوشید که حس خوبی می‌دهد

لباسها باید متناسب باشند. ترجیحا یک پیراهن اتو کشیده بپوشید نه یک تیشرت چروک و …

 

لباس نو
لباس نو
 • تغذیه ای مناسب استفاده کنید و برنامه غذایی متعادلی برای خودتان ایجاد نمایید.

  زمانی را برای پختن غذا صرف کنید حتی اگر تنها باشید. تلویزیون را خاموش کرده، میز را آماده و چراغی روشن کنید و تمامی لحظه ها را برای خودتان جذاب کنید.

 

 • چالشی را ایجاد کنید که می‌توانید واقع‌بینانه از پس آن بر بیایید

  به عنوان مثال، به کلاس یوگا بروید، آواز را یاد بگیرید و یا یک مهمانی کوچک برای ناهار با دوستانتان برقرار نمایید.

 

 • خواب کافی را فراموش نکنید

  حتما و همیشه باید خواب کافی را در طول شبانه روز داشته باشید و این موضوع در عین سادگی تأثیر بسیار زیادی بر میزان اعتماد به نفس شما دارد.

 

خواب کافی
خواب کافی
 • به خانواده و دوستان خود بگویید که می‌خواهید وارد چه روندی در زندگی شخصی و کاریتان شوید و از آنها کمک بگیرید.

احتمالا آنها هم در بسیاری از مشکلات مانند شما هستند و شما می‌توانید به کمک هم موضوع مورد نظر را دنبال کنید و حل و فصل نمایید. خجالت و یا کم حرفی را کنار بگذارید. بیشتر افراد به کمک نیاز دارند.

 • استرستان را کاهش دهید

  شما باید بتوانید با کنترل خودتان میزان استرستان را کاهش دهید مثلا می‌توانید از ماساژهای منظم استفاده کنید. همچنین راهکارهای کارآمد غلبه بر استرس را بدانید!

   

 • هنری باشید

فعالیت‌هایی مثل نقاشی، شعر، موسیقی و رقص باعث می‌شود تا بتوانید بهتر خودتان را نشان دهید،میزان اضطرابتان را کاهش دهید و با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید.

 • نقاشی کنید
  نقاشی کنید
 • زمان بیشتری را با کسانی بگذرانید که به شما نزدیک و عزیز هستند

  پیشنهاد می‌کنیم که دایره اجتماعی خود را با دوستیابی صحیح افزایش بدهید. دانستن مراحل دوستیابی صحیح می تواند برای شما راهگشا باشد.

 • کارهایی را انجام دهید که دوست دارید

  روزانه حداقل یک کار را انجام دهید که از آن لذت می‌برید

 

 • به طور منظم ورزش کنید

پیاده روی سریع را فراموش نکنید حتی در روزهای بارانی و یا سرد. همینطور ورزش‌های سنگین‌ را نیز ۳ بار در هفته از یاد نبرید (ورزش‌هایی که باعث می‌شود عرق کنید مثل دوچرخه سواری).

 

 • با دیگران مهربان باشید و کارهای خوب برایشان انجام دهید

  مثلا با پستچی و یا مغازه داری که همیشه از آن خریدمی‌کنید صحبت کنید، از همسایه‌تان برای صرف یک چایی دعوت کنید، به عیادت دوستی که بیمار است بروید و یا در یک خیریه محلی شرکت داشته باشید. لبخند زدن به افراد کلیدی اساسی است که باعث می‌شود دیگران نیز به شما لبخند هدیه بدهند.

 

 

 • از همنشینی با افرادی که با شما برخورد بدی دارند و یا حال شما را بد می‌کنند پرهیز کنید.

  یعنی باید اعتماد به نفس بیشتر داشته باشید. اگر هنوز هم با توجه به این صحبت ها در داشتن اعتماد به نفس مشکل دارید به یک متخصص برای درمان مراجعه کنید.

در نهایت جمله معروف لائوتسه را فراموش نکنید که می‌گفت: سلامتی یک دارایی بزرگ است. قناعت یک گنج بزرگ است و اعتماد به نفس یک دوست بزرگ است.

شما چه راهکارهایی را برای افزایش عزت نفس پیشنهاد می‌کنید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.