استفاده صحیح از تکنولوژی را بیاموزیم! 

تکنولوژی هر چند به خدمت انسان ها درآمده، اما در عین حال سبب بروز مشکلات زیادی نیز شده است.

استفاده از تکنولوژی
0 240

استفاده صحیح از تکنولوژی را بیاموزیم!

 

پیشرفت سریع و گسترده تکنولوژی در بین جوامع را نمی توان منکر شد. تکنولوژی واقعیت زندگی امروز انسان هاست و هر چند به خدمت انسان ها درآمده، اما در عین حال سبب بروز مشکلات زیادی نیز شده است. مشکل بیشتر اینجاست که بسیاری از افراد به طور صحیح از آن استفاده نمی کنند یا بیش از حد، وقت خود را با آن سپری می کنند. این مساله علاوه بر اینکه باعث اتلاف وقت آنان می شود، بلکه ضرر و زیان هایی را هم متوجه آنها می کند. در این مقاله به برخی از زیان های استفاده بیش از حد از رایانه و تلفن های همراه هوشمند، بخصوص برای کودکان و نوجوانان، پرداخته ایم که می خوانید.

 

استفاده صحیح از تکنولوژی
استفاده صحیح از تکنولوژی

 

یکی از مشکلات استفاده زیاد از رایانه و تلفن های همراه هوشمند، اختلال در خواب است. اختلالات خواب در میان کودکان و نوجوانان بشدت گسترش یافته است و این امر به این دلیل است که آنان زمان زیادی را مقابل رایانه می گذرانند یا اینکه با تلفن های همراه هوشمند خود مشغول هستند و زمان کمی را صرف خوابیدن و استراحت می کنند و این جای بسی تاسف است.

این در حالی است که بسیاری از والدین از این مشکل در فرزندان خود مطلع هستند و می دانند که آنان زمان زیادی را در مقابل رایانه، تبلت، یا تلفن های هوشمند می گذرانند و مشغول بودن با این وسایل را ترجیح می دهند.

 

تکنولوژی
تکنولوژی

 

نتیجه یک تحقیق نشان می دهد که قرار داشتن زیاد در مقابل مانیتور یا تلفن های هوشمند یا استفاده زیاد از بازی های رایانه ای بسیار مضر است. کودکان و نوجوانانی که در مقابل این وسایل زمان زیادی را سپری می کنند، اغلب به اختلالات خواب دچار هستند. در تحقیقی که در این زمینه انجام شده است ، ۱۰ هزار نوجوان نروژی شرکت کردند که در سنین ۱۶ تا ۱۹ سال قرار داشتند. نتیجه به دست آمده نشان داد که خطر داشتن یک خواب کم و بد و بی کیفیت در مورد کسانی که روزانه چهار ساعت وقت خود را مقابل تلویزیون، کامپیوتر، بازی های رایانه ای یا تلفن های همراه هوشمند می گذرانند، ۴۹ درصد بیش از کسانی است که کمتر از یک ساعت از این وسایل استفاده می کنند.

 

تکنولوژی خوب
تکنولوژی خوب

 

در واقع کم خوابی بسیار خطرناک است و اثرات منفی زیادی روی افراد دارد. همچنین باید گفت استفاده از وسایل مذکور و استفاده از اینترنت بیش از دو ساعت خطر دارد. به طور معمول نوجوانان در این رده سنی به ۸ تا ۹ ساعت خواب در روز نیاز دارند. گروه تحقیقاتی مزبور به سرپرستی ماری هایسینک از مرکز پزشکی کودکان علت این موضوع را توضیح می دهند. آنان می گویند که نور روشن صفحه این وسایل، ریتم شبانه روزی مغز انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. این ریتم شبانه روزی، وضعیت نرمال مغز را در خواب و بیداری تنظیم می کند.

 

استفاده از فناوری
استفاده از فناوری

 

همچنین در کسانی که از رایانه یا موبایل های هوشمند استفاده می کنند، علاوه بر مشکلات خواب، غالباً تنش عضلانی یا سردرد بروز می کند. زیرا نشستن طولانی مدت در مقابل صفحه مانیتور یا بازی های رایانه ای یا موبایل های هوشمند مدت زیادی ادامه پیدا کند و نوجوانانی که به سختی می توانند از صفحه مانیتور جدا شوند، اغلب دیر به رختخواب می روند، بنابراین غالباً دچار این مشکلات خواهند شد.

بر اساس نتایج به دست آمده از این تحقیق، محققان نروژی به والدین توصیه می کنند درباره استفاده زیاد از این وسایل به فرزندان خود تذکر دهند. در سال ۲۰۰۴ میلادی در امریکا، آکادمی پزشکان اطفال توصیه کرده بود که تلویزیون را در اتاق خواب کودکان قرار ندهید. اکنون نیز محققان تاکید می نمایند که این امر درباره سایر وسایل از جمله رایانه و تلفن همراه های هوشمند نیز صدق می کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.