احساس آرامش و آسایش، حق شماست

داشتن آرامش و آسایش برای افراد امری ضروری محسوب می شود

احساس امنیت
0 53

احساس آرامش و آسایش، حق شماست

 

داشتن آرامش و آسایش برای افراد امری ضروری محسوب می شود و همه انسانها حق دارند در آرامش و آسایش زندگی کنند. زیرا افراد به زندگی آرام نیاز دارند تا بتوانند در سایه آن به کمالات انسانی دست یابند. یکی از مهمترین موضوعاتی که باعث سلب آرامش افراد می شود، ترس است. در حقیقت همانطور که جسم ما می تواند بوسیله بیماری ها آسیب ببیند، سموم روحی از جمله ترس نیز می تواند به تدریج، باعث ضعف و سستی انسان شود و نتیجه آن جز عدم تصمیم گیری قاطع و یا منفی نگری نیست. ترس یک عامل بازدارنده بزرگ است و مانع می شود که اشخاص به کاری که می توانند از عهده اش برآیند اقدام نمایند. ترس، شجاعت و قوه ابتکار را از بین می برد.

احساس آرامش
احساس آرامش

ترس، چیزی نیست که به خودی خود وجود داشته باشد، بلکه حاصل یک فکر معیوب است. در واقع باید گفت ترس یک پندار باطل است که تنها با اجازه خود فرد بر او مسلط می شود. احساسات و هیجانات ترس آلود بطور معمول با جملاتی مانند : من شکست خورده ام، فردی احمق به نظر می آیم ، همه چیز را از دست خواهم داد، و….  نمود پیدا می کند. در واقع باید گفت که این قبیل از فکرها، نظام دفاعی بدن را از پای درآورده و نوعی شخصیت متکی به ترس را تقویت می کند. درباره کسانی گرفتار ترس شده اند مثالهای زیادی وجود دارد. مثلا افرادی هستند که از دوران کودکی از نوعی ترس رنج می برده اند. حتی در مدرسه از شرکت در امتحانات شفاهی همواره ترس داشتند و شب قبل از امتحان به تب و استفراغ شدیدی دچار می شد.

برای اینکه احساس شکست و ترس و تردید را از خود دور نمایید و به احساس آرامش دست پیدا کنید، باید بر واکنشهای عاطفی و هیجانات خود مسلط شده و اجازه ندهید که ناراحتی ها و فقدان های دوران کودکی همچنان سبب رنج شما شود. همچنین شما باید بدانید که چگونگی رویدادهای آینده به خود شما بستگی دارد و ربطی به تجارب تلخ گذشته شما ندارد. اگر به ترس و افکار ترس آلود مبتلا هستید، اکنون سعی کنید که با شهامت با ترسهای خود مقابله نمایید. شما می توانید در مدت زمانی و با دفعاتی تمرین که هر بار موقعیت هراس انگیزتر پی دارد خود را از ترس هایی که بر وجود شما تسلط یافته رهایی بخشید.

به ترس فکر نکنید
به ترس فکر نکنید

در واقع گاهی اوقات مشکلات پیش روی انسان، او را از مواجه شدن با ترسهایش باز می دارد و ترس و دلهره بر وجود او مسلط شده و وی خطر مقابله با مشکلات را به جان نمی خرند. و این در حالی است که  این ترس ممکن است عواقب بدتری برای انسان در پی داشته باشد.

شکسپیر، شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی می گوید : «ترسها خائنینی هستند که ما را از تلاش و آزمایش می ترسانند تا به آنچه می خواهیم نرسیم». همچنین ساموئل جانسون نویسنده مشهور انگلیسی می گوید : « تمام تلاش و مساعی خود را در راه غلبه بر ترس بکار برید. چرا که اگر به پیامهای ترس و تردید گوش کنید، حقایق مسلم زندگی چون صلح و صفا، تندرستی و شادمانی را به بوته فراموشی سپرده و افکار منفی را بر خویش مسلط خواهید کرد.

بر ترس غلبه کنید
بر ترس غلبه کنید

مورد دیگری که باید گفت این است که مهمترین عامل ایجاد ترس، ناآگاهی است. هر چه آگاهی خود را درباره مسائل بیشتر کنید، مسلما ترس کمتری بر وجود شما مسلط خواهد شد.

یکی از موارد مهمی که می توان بوسیله آن بر ترس غلبه کرد، اقدام کردن می باشد. در واقع فقط هنگام عمل است که امکان غلبه بر ترس ها ممکن می گردد. افرادی که بر اوضاع خود اقتدار ندارند، از هر گونه اقدامی بر علیه ترس دوری می نمایند. در واقع تنها شنیدن صحبت های کارشناسان درباره راهکارهای نترسیدن، کافی نیست بلکه باید بطور عملی در موقعیتها  قرار بگیرید و با آن روبرو شوید. بطور کلی احتمال شکست از جمله عواملی است که انسان را از پیشرفت باز می دارد. بسیارند افراد با استعدادی که در اثر همین نوع احتمالات واهی گوشه گیری کرده و از پیشرفت باز می مانند. اگر شما در دوران کودکی با چنین عباراتی روبرو بودید، بیش از این قربانی فقدانهای دوران کودکی خویش نشوید. دست به عمل بزنید، شکست بخورید و با نگرشی بر جنبه مثبت اشتباه خود، از آن تجربه، پند بگیرید و عاقبت ترس خود را از بین ببرید.

به آینده فکر کنید
به آینده فکر کنید

بدون اقدام و تصحیح مسیر، شانس هر گونه پیشروی را از دست می دهید. تنها به کمک آزمون و خطا می توان به توانایی دست پیدا کرد.

از راههای بسیار مفید در غلبه بر ترس و رسیدن به آرامش، یاد و ذکر خداوند است. ذکر خداوند به معنای ارتباط با پروردگار می‌باشد. همچنین ایمان و اعمال صالح نیز باعث می شود افراد بتوانند بر ترسهای خود غلبه نمایند. چرا که تکیه گاه و پشتیبان افراد، کسی است که قدرتی بی‌نهایت دارد. خداوند در قرآن کریم می فرماید : «الا ان اولیاء الله لا خوف علیهم ولا هم یحزنون». آگاه باشید که دوستان راستین خدا، نه ترسى دارند و نه اندوهگین خواهند  شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.